Son ziyaretiniz: Zaman: 23 Nis 2014, 19:56

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: "Kablosuz ağ güvenliği anahtarı doğru değil" hatası
MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2010, 15:45 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Kablosuz ağıma bağlantıda problemler yaşıyorum. Wireless kartım Atheros AR5007EG Wireless Network Adapter.

Normalde otomatik olarak bağlanmam gereken bir ağa, bilgisayarı açtığımda bazen bağlantı kurulamıyor. Bağlanmak istediğim ağı ve komşuların wireless ağlarını görebiliyorum. Ancak kendi ağıma bağlanmak için tıkladığımda bağlantı kurulamıyor ve "Kablosuz ağ güvenliği anahtarı doğru değil" hatası alıyorum. Öneri olarak güvenlik ayarlarına girmemi ve güvenlik şifresini yeniden girmemi öneriyor fakat yine bağlanamıyorum ve aynı hatayı almaya devam ediyorum.

Ağ ve paylaşım merkezinden Ağ bağlantılarını yönet'e girip Kablosuz ağıma baktığımda "Kimlik doğrulaması deneniyor" yazıyor sürekli olarak. Kablosuz ağ bağlantısını devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirdiğimde de bir şey değişmiyor.

Olay günlüğüne girdiğim zaman ise şu açıklamayla karşılaşıyorum. "Kullanıcının sağladığı anahtarı kullanan Katman2 güvenliği anahtar değişimi, zaman aşımından önce tek noktaya yayın anahtarları oluşturmadı."

İşin ilginç tarafı, bu problem her seferinde oluşmuyor. Bazen problemi çözmeye uğraşırken bağlantı kuruluyor ama muhtemelen benim yaptığım işlemlerden dolayı değil, alt katmanda yürütülen başka bir şeyden ötürü bağlantı sağlanabiliyor tahminim. Bağlantı kurulamadığında bilgisayarı yeniden başlattığımda ise %90 bilgisayar açıldığında internete ve ağa bağlanmış oluyorum.

Bu problemin sebebi benim wireless kartım mı, bilgisayarımdaki başka bir şey mi yoksa modemden mi kaynaklanıyor bilmiyorum. Konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: "Kablosuz ağ güvenliği anahtarı doğru değil" hatası
MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2010, 00:40 
Yeni Üye
Bu sorunun nedeni tahminimce bir "Layer 2" problemi, bu da çok büyük ihtimalle "authentication" sırasında veri transferinin şifrelemelerden dolayı tamamen kesintisiz akması gerekirken (çünkü şifrelenmiş verilerin üzerinde birçok durumda checksum gibi paketlerin değişmemiş ve bozulmamış şekilde karşı tarafa ulaşmasını sağlayacak "şey" ler kullanılamıyor) bir şekilde bu paketlerin kesintiye uğruyor olması.

Şunlarla ilgili olabilir:

- Araya yayını kesen bir cihaz veya obje giriyor olabilir. (mikro dalga fırınlar, aynıfrekansları kullanan garip türlü cihazlar, kocaman metal bir pano :), başka bir AP'in aynı frekansın aynı kanalında seninkinin hemen yanında yayın yapıyor olması )
- Wireless kartın veya Access Point çalışması gerektiği gibi çalışmıyor, paket kayıpları oluşuyor.

Şunları yaparsan belki faydası olur:

-Yayını engelleyen herhangi bir durumu bulup tespit etmek (bunu yapan yazılımlar olduğunu duymuştum ama isim bilemiyorum, google da wireless tracer falan diye aratmak faydalı olabilir)

-AP ve PC ni değiştirmek (pahalı çözüm :) )

-WPA2 den WEP e geçmek (az önce uydurduğum teoriye göre :) WEP daha basit bir güvenlik sistemi olduğundan authentication işlemi daha basit ve dolayısıyla hızlı olacağından, herhangi bir kesintiyle karşılaşmadan hemencicik authentication'ı bitirirse sen de bağlanmış olursun) . Kabul ediyorum biraz uydurma oldu, ama neden olmasın.

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder E-posta  

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2010, 01:22 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
:D Durum aslında oldukça komplikeymiş senaryodan gördüğüm kadarıyla. Türk işi çözüm yoluna gidip modemi değiştirebilirdim ama araya giren her neyse onu aramaya başlayacağım eve döner dönmez :mrgreen:

Mikrodalga fırınımız ya da metal panomuz yok, sadece bir komşuda wireless var. Ondan mı acaba diye sorunla karşılaştığımda ayrıca kontrol ederim. Karşımda büyük ekran bir LCD TV var ama o araya girmiyordur herhalde :lol:

Modemin ara sıra başka sorunları da oluyor, o yüzden bu problemi modeme yorma noktasındaydım. Laptop'u değiştirmek oldukça pahalı bir çözüm olur tabi :skc2: Hele ki aynı problemi orada da yaşarsam içime oturabilir :shock:

Bağlantı problemini yaşadığımda yeniden başlatınca bu sorunun çözülüyor olması da ilginç. Yayını engelleyen durumu tespit etmek için uygun bir yazılım bulursam buradan paylaşırım.

WEP şifrelemeye geçme önerine gelirsek, WPA ve WPA2 seçenekleri var sadece. WEP nasıl yaparım bilmiyorum.

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2010, 19:47 
Yeni Üye
Ben sadece bir teori attım ortaya, bu duruma benzer bir sorun yaşamıştık benim çalıştığım şirkette, o açıdan paylaşayım dedim. Aletlerin yeniden açılıp kapanınca sorunlarının çözülmesini ise hala kafam almıyor zaten :)

WEP WPA ve WPA2 den daha önce kullanılan bir protokoldü, heralde yeni cihazlarda kullanmıyorlar.

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder E-posta  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: