Son ziyaretiniz: Zaman: 24 Nis 2014, 00:06

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Kendini geliştirme
MesajGönderilme zamanı: 01 May 2010, 17:07 
Yeni Üye
Bilgisayar mühendisliği okuyan bir üniversiteli kendini nasıl geliştirebilir ? Hangi programlama dillerini bilmeli neler yapmalıdır ?

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder E-posta  

Mesaj Başlığı: Re: Kendini geliştirme
MesajGönderilme zamanı: 01 May 2010, 18:29 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Teknik olarak kendini geliştirmenin yanı sıra bireysel olarak da kendini geliştirmenin çok önemli olduğu görüşündeyim. İlk mesajımda aklıma gelen teknik olmayan özelliklere değineyim çünkü hepsini tek mesajda anlatmam, sonuna kadar okumanızı zorlaştırabilir :)

1.Bence kazanmanız gereken ya da geliştirmeniz gereken en önemli özelliklerden biri; kendinizi sözlü olarak ifade edebilme ve iletişim kurabilme yeteneğinizdir. Bu özellik hayatınız boyunca birçok alanda işinize yarayacaktır. Yapacağınız iş görüşmeleri sırasında da kendine güvenen ve kendini iyi bir şekilde ifade eden biri olarak mülakatı yapanların karşısına çıkmanız büyük bir artı sağlayacaktır diye düşünüyorum.
Ayrıca mesleğiniz gereği çoğunlukla takım çalışmaları içinde bulunacaksınız. Takım çalışmasında da, takımın diğer üyeleriyle iletişiminizin güçlü olması sizin açınızdan büyük fayda ve kolaylık sağlayacaktır.

Kendinizi sözlü olarak ifade edebilme ve iletişim kurabilme özelliğinizi geliştirebilmeniz için üniversitedeki topluluklara dahil olmanız ve bunlarda aktif olarak yer almanız size büyük kazanımlar sağlayacaktır. Eğer bir duyuru yapılması gerekiyorsa siz gönüllü olun. Amfi'de sınıfın karşısına geçin ve gözlerinin içine bakarak duyurunuzu yapın. Bunun ne gibi şeyler kazandırdığını sonrasında daha iyi anlayacaksınız ;) Ayrıca bolca kitap okuyarak hem genel kültürünüzü hem de kelime dağarcığınızı geliştirmeniz, kendinizi ifade etmeniz konusunda büyük artılar sağlayacaktır.

2.Diğer bir önemli konu ise iyi seviyede İngilizce bilmeniz! Türkiye'de ne kadar İngilizce biliyorsunuz sorusuna çoğu kişi "iyi" ya da "çok iyi" şeklinde cevap verse de durum kesinlikle böyle değil :) İyi derecede İngilizce biliyorum diyebilmeniz için her konuda takılmadan muhabbbet edebilecek ve karşındakini anlayabilecek derecede akıcı bir İngilizce konuşabiliyor olmanız gerekiyor bana göre. Çok iyi demek ise "native speaker" diye adlandırılan, o dili ana dili gibi konuşan ve telafuz eden birisi olmanız halinde kullanabileceğiniz bir sıfat bence. CV'nizde her daim karşınıza çıkacak bu soruya cevap verirken iyi düşünün yoksa mülakata gittiğinizde yüzünüzün kızarmasına sebep olabilir ;)
Bildiğiniz gibi mesleğimizle ilgili dökümanların ve kaynakların büyük çoğunluğu İngilizce. İnternetin büyük bir kısmı İngilizce verilerden oluştuğundan, Türkçe olarak bir arama yapmak yerine İngilizce olarak bir arama yapmak, sizi çok daha fazla ve kaliteli sonuca çok daha çabuk sürede ulaştıracaktır.
Diğer ülkelerden ve kültürlerden insanlarla iletişim kurmanız size büyük kazançlar sağlayabilir ve dünyanın ortak dili İngilizce olduğu için, bu iletişimi sağlıklı bir şekilde kurmanız için iyi derecede İngilizce bilmeniz şart :) O yüzden üniversite sırasında İngilizce'nizi çok daha iyi bir seviyeye getirmeye çalışın.

İngilizcenizi geliştirmek için tavsiyelere gelirsek... :)
  • Teknik olarak yararlandığınız kaynakların İngilizce olması, internette aramayı ingilizce yapmanız, herşeyin Türkçe'sini aramamanız, siz farketmeden İngilizce anlama yeteneğinizde bir gelişme sağlayacaktır.
  • İngilizce kitap okumak da, kelime dağarcığınız ve akıcı konuşmanız ile ilgili faydalar sağlayabilir.
  • Türkiye'deki İngilizce eğitiminin en büyük eksiklerinden biri pratikten yoksun olması. O yüzden birçoğunun gramer'i iyi olsa da iş konuşmaya geldiğinde donup kalır. Bunu aşmak için;
  • İngilizce konuşabileceğiniz ortamlara girmeye ve hata yapma kaygısı olmadan birileriyle İngilizce konuşmaya çalışın.
  • Bir tatil yöresinde yaşıyorsanız, İngilizce konuşacak birilerini bulmak pek sıkıntı olmayacaktır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, üniversitenizdeki Erasmus network'lerine ulaşmaya çalışın. Yurtdışından üniversitenize gelen tüm yabancılar genelde birlikte aynı ortamlarda takılıyorlardır. Onları gezdiren ve yardımcı olan gönüllü öğrencilerden oluşan bir topluluk mutlaka vardır. Onların arasına katılın, İngilizce bolca muhabbet edin, pratik yapın ;)
  • Eğer imkanınız varsa mutlaka Erasmus öğrenci değişimi programından yararlanın. Erasmusa gitmek için en iyi yıl 2.sınıfı bitirdikten sonraki yıl diye düşünüyorum. Ders uyuşmazlığı gibi problemlerden daha az etkilenirsiniz. Ben 4.sınıfta gittim, oradaki danışman hocamınızın bizimle çok iyi ilgilenmesi ve yardımcı olması sayesinde bir sıkıntı çekmedim. Ama her okul ve bölüm için durum aynı olmayabilir, şansınızı zorlamayın ;) Mümkünse 1yıl, değilse 1dönem yurtdışında okuyun.
  • Work and Travel ile son sınıfa gelmeden bir yaz Amerika'ya gidin ve orada 3 ay yaşayın ve mümkün olduğunca çok yabancıyla konuşup bolca teknolojik ürün alışverişi yapın :)

İki maddeyi anlatırken bile ipin ucunu biraz kaçırdım sanırım :) Aklıma geldikçe ilaveler yapmaya ve bir ara teknik konulara da değinmeye çalışacağım. Bu arada diğer arkadaşlar da bu konuda tavsiyelerini paylaşırsa sevinirim ;)

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2010, 13:43 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
topluluklar da görev alma kısmı gercektende cook ıyı mesela 1 sınıfım ama nerede ıse tum sınıfları tanıyorum :)) toplulukta baskan yardımcısyım :) ingilizce de gercekten cook onemlı daha yazacam da projemı bıtırmem lazım :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2010, 14:46 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Tavsiyelere kaldığımız yerden devam edelim ;)

3. Erasmus öğrenci değişim programından yararlanın. Buna 2.maddede yaptığım açıklamalar sırasında da değinmiştim ama çok önemli gördüğümden ayrı bir madde olarak da belirtmek istedim. Bölümünüzün Erasmus imkanlarını araştırın. İtalya, Fransa ve İspanya için başvuru yaparken, genellikle başvuru yaptığınız ülkenin dilini en az temel seviyede bilmeniz şartı aranıyor. Bu sebeple bölümünüzün bu ülke kontenjanları zaman zaman boş kalabiliyor ve buralara başvuran sayısı daha az olduğundan seçilme şansınız daha da artıyor. O yüzden eğer bölümünüzdeki öğrenciler Erasmus programına çok rağbet ediyorlarsa ve başvuranların büyük çoğunluğu gidemiyorsa, en rahat olduğunuz 1. ve 2.sınıf'ta veya yazlarında birkaç kur bu dillerden herhangi birinin kursunu alıp sertifika edinirseniz, şansınızı büyük ölçüde artırırsınız. Tabi ki, üniversite sırasında, bu kursları sonuna kadar götürerek İngilizce dışında 2.bir yabancı dil öğrenmeniz Erasmus dışında da çok faydalı olacaktır.

4. Birinci ve ikinci sınıf not ortalamanızı mümkün olduğunca yüksek tutun. İlk iki sene genel mühendislik dersleri aldığınızdan ve özellikle 3.sınıfa göre daha rahat bir sene geçirdiğinizden, ortalamanızı ne kadar yüksek tutarsanız son iki senede o kadar rahat edersiniz. Yüksek not ortalamasının işinize yarayacağı yerler:
    1. Burs başvuruları
    2. Erasmus Başvurusu (%25 ingilizce mülakat, %25 ingilizce test sınavı, %50 not ortalaması diye hatırlıyorum)
    3. Staj Başvuruları (Her yerde şart koşmasalar da özellikle kurumsal büyük şirketlerde belli bir alt limit koyulabiliyor, ne kadar yüksek olursa ortalamanız o kadar avantaj oluyor.)
    4. Yüksek Lisans Başvurusu

Şimdillik bu kadar, ilerleyen günlerde tavsiyelere devam edeceğim, diğer arkadaşlar da fikirlerini paylaşırsa sevinirim :) Anlattıklarımla ya da bunların dışında sorularınız olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım ;)

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 09 May 2010, 23:10 
Megabyte
Kullanıcı avatarı
1- Öncellikle para kazanmak zorunda olduğunuzu bilin
2- Piyasa ihtiyacina gore kendinizi gelistirin
3- Belli bir dal uzerine uzmanlasin
4- Uzman olmadiğniz dallar üzerinede eğilin fakat ayrıntısına girmeyin
5- Ekstreme piyasanın ihtiyaç duyduğu şeyleri öğreninki diğer insanlardan farkınız olsun.
6- Diğer dallara ise ayrıntısına girmeden akışına bırakarak öğrenin

Eğer piyasada çalışmak istiyorsanız ve diğerlerinden farklı olup , farklı ihtiyaçlara ,iyi maasli islere girmek istiyorsaniz yukarıdaki kademeleri harfiyen uymak zorundasınız.

Ne yazzıkki burası Türkiye.Burda ihtiyaçdan daha çok sıradan işler için Dayı,emmi usulu çalışılır.Yani adamınız olması lazım.Ben size neden ekstrem is dedim daha iyi anlamissinizdir.Orda dayı,emmi usulü sökmez.

Bilgisayar Muhendisi/Bilimcisi için
1- Yazılımcı için dil farkı olmaz.Sadece uzman olduğu yani daha iyi vakıf olduğu dil önemlidir.
2- C/C++ dilini muhakakki bilmesi şart
3- Analizci bir yapıya sahip olması lazım
4- Sabırlı olması lazım
5- Eğitimli değil.Eğilimli olması lazım.

Bunlar aklıma gelen en onemli kriterlerdi.Bunlardan biri yok ise bu işi yapmasın daha iyi.

kerim@bayner.com

Cep : 0555 221 30 39

Daha fazla esneklik, daha fazla olanak demektir, ama en ufak hata çok büyük hatalara sebep olabilir.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: