Son ziyaretiniz: Zaman: 16 Eyl 2014, 23:27

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 34 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Doğru Kapı Testi
MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2011, 12:19 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
En ilginç mülakat soruları başlığında paylaştığım yeni bir soru daha ::)

Doğru Kapı Testi
Soruyu geçenlerde TRT'de ÖSS'ye hazırlanan öğrencilere yönelik bir program olan "Sınıf 2010"da da Matematik öğretmeni sormuştu ::)

Soru: Bulunduğunuz odada iki kapı var ve bu kapılardan sadece birisi çıkış kapısı. Her iki kapının önünde de birer görevli bulunuyor. Bu görevlilerden birisi sorulan soruya her zaman doğru cevap verirken, diğeri her zaman yalan cevap veriyor.
Çıkış kapısının hangisi olduğunu bilen görevlinin yalancı mı yoksa doğrucu mu olduğunu bilmiyorsunuz. Buna rağmen hangi soruyu sorarsanız, her ihtimale rağmen doğru kapıyı bulursunuz?

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Doğru Kapı Testi
MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2011, 13:34 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Soruyu bilene ödül var mı?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2011, 13:41 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Doğru sonuca ulaşmış olmanın verdiği tatmin duygusunu ödül olarak sunuyoruz ::)
Bunun yanında Bilgisayar.gen.al olarak büyük bir alkış da gönderebiliriz clap2: clap2: clap2:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2011, 14:31 
Megabyte
Kullanıcı avatarı
Ben daha önce bu soruyu duymuştum, iki farklı cevabı var. O nedenle cevap vermiyorum.

Önceki soruyla ilişkilendirir ve geyiğe bağlarsam;

Ersin orada olsaydı kapıdaki görevlilerle uğraşmaz, kapıyı açar bakar doğru kapı ise içeri girerdi :)

Ben de orada isem, Ersin'i gönderir, doğru kapı olup olmadığını ondan öğrenirdim :puha

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2011, 16:24 
Byte
Kullanıcı avatarı
kaya yazdı:

Ersin orada olsaydı kapıdaki görevlilerle uğraşmaz, kapıyı açar bakar doğru kapı ise içeri girerdi :)

Ben de orada isem, Ersin'i gönderir, doğru kapı olup olmadığını ondan öğrenirdim :puha

iyi fikir :) siz iyi bir takım olursunuz :)

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder E-posta  

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2011, 16:45 
Kilobyte
Kullanıcı avatarı
yanlıştır büyük ihtimal ama mantıklı geliyo :D Görevlilerden birine diğer görevliye çıkış kapısının hangisi olduğunu sorsam ne derdi diye soruyoruz, bize gösterdiği kapı değil diğer kapı doğru kapıdır.Sorduğumuz görevli yanlış cevap veren görevli olsaydı bize doğru görevlinin göstereceği doğru kapıyı değilde yanlış kapıyı gösterirdi.Sorduğumuz görevli doğruyu söyleyen görevli olursa oda bize yanlış cevap söyleyen görevlinin göstereceği kapıyı söylerdi yani yanlış kapıyı :D.Her 2 şekildede yanlış kapıyı bulmuş oluruz :D

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2011, 17:22 
Byte
Kullanıcı avatarı
aly yazdı:
yanlıştır büyük ihtimal ama mantıklı geliyo :D Görevlilerden birine diğer görevliye çıkış kapısının hangisi olduğunu sorsam ne derdi diye soruyoruz, bize gösterdiği kapı değil diğer kapı doğru kapıdır.Sorduğumuz görevli yanlış cevap veren görevli olsaydı bize doğru görevlinin göstereceği doğru kapıyı değilde yanlış kapıyı gösterirdi.Sorduğumuz görevli doğruyu söyleyen görevli olursa oda bize yanlış cevap söyleyen görevlinin göstereceği kapıyı söylerdi yani yanlış kapıyı :D.Her 2 şekildede yanlış kapıyı bulmuş oluruz :D

ben çıkamadım bu işin içinden.. kac soru sorma hakkımız var ? :)

acaba matematik öğretmeni hangi bilgiyi yoklamak ya da düzeyini ölçmek için böyle bir soru sormuş merak ettim :)

benim vardığım sonuç şu: yalan kötü bi şey gül:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2011, 17:30 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Soruda belirtmeyi unutmuşum sanırım. Sadece tek bir soru sorma hakkınız bulunuyor. Matematik öğretmeni de olasılık konusundaki bilgi düzeylerini ölçmek ve biraz kafa yormalarını sağlamak için bu soruyu yöneltmiş olabilir ::)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2011, 18:28 
Byte
Kullanıcı avatarı
iş yalancının verdiği cevapta bitecek, o kısmı kesin.. öyle bir soru sorulmalı ki yalancının verdiği cevaptan mantık yürütmeliyiz gibi geliyor.. ama soru bir türlü gelmiyor aklıma.. conf:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2011, 20:35 
Kilobyte
Kullanıcı avatarı
e tamam ben tek soru soruyorum zaten :D diğer görevliye çıkış kapısının hangisi olduğunu sorsam ne derdi ? soru bu :D

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2011, 22:03 
Byte
Kullanıcı avatarı
yok yok arkadaslar, ben bir türlü çözemedim bu soruyu bugün :(

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2011, 23:55 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Bu soruyu daha önceden duymuştum ve cevabı da @aly nin verdiği cevaptı.Yanlış hatırlamıyorsam.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2011, 23:59 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Yanıt Aly'nin verdiği yanıt...
clap2: clap2: clap2: clap2:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2011, 08:33 
Megabyte
Kullanıcı avatarı
Diğer cevap ; kapılardaki görevlilerden herhangi birine "sana sorsaydım bana hangi kapıyı gösterirdin" diye sormak. Böylelikle hangisi olursa olsun doğru kapıyı gösterecektir.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2011, 09:53 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Kaya,

Seninle aynı fikirde değilim.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2011, 10:38 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Sanıyorsam ;

Dogru olana sorunca: zaten doğru söyler doğruyu gösterir diye düşünmüş.
Yanlış olana sorunca: Normal de sorunca direkt yanlış kapıyı işaret eden yanlış cevapcısı bu soru ile göstereceği kapıyı değilde diğer (dogru ) olan kapıyı gösterecek.

Mantıklı geldi kaya.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2011, 15:15 
Byte
Kullanıcı avatarı
evet, yalancının cevabı üzerinden gitmeye çalışmak iyi fikirmiş, ama soruyu bulamamştımm..

tebrikler arkadaslar :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2011, 10:18 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
aly yazdı:

aly'nin bu cevabı doğru sonuca ulaştıran bir çözüm. Tabi tek çözüm bu değil ::) Tebrik ederim aly clap2:
kaya yazdı:
Diğer cevap ; kapılardaki görevlilerden herhangi birine "sana sorsaydım bana hangi kapıyı gösterirdin" diye sormak. Böylelikle hangisi olursa olsun doğru kapıyı gösterecektir.

Sana sorsaydım bana hangi kapının çıkış kapısı olduğunu gösterirdin? şeklinde sorulacak olursa yine hangi kapının çıkış kapısı olduğuna senin bahsettiğin gibi ulaşılabilir sanıyorum.
Yalan söyleyen görevliye soracak olursak, normalde çıkış kapısı olmayan kapıyı göstereceğinden, bu sorumuza da yanlış cevap vereceğinden çıkış kapısını gösterir. Doğru söyleyen görevli ise direkt çıkış kapısını gösterir. Dolayısıyla her iki durumda da görevlinin gösterdiği kapı doğru kapı yani çıkış kapısı oluyor.

Şimdiye kadar bizi sonuca ulaştıran iki farklı cevap geldi. Halen, bu sorulardan farklı sorularla doğru kapıya yani çıkış kapısına ulaşmak mümkün ::)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2011, 10:41 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
tolga yazdı:
Yalan söyleyen görevliye soracak olursak, normalde çıkış kapısı olmayan kapıyı göstereceğinden, bu sorumuza da yanlış cevap vereceğinden çıkış kapısını gösterir. Doğru söyleyen görevli ise direkt çıkış kapısını gösterir. Dolayısıyla her iki durumda da görevlinin gösterdiği kapı doğru kapı yani çıkış kapısı oluyor.

Ben bu kısmı anlayamıyorum.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2011, 17:06 
Megabyte
Kullanıcı avatarı
ozgenpolat yazdı:
tolga yazdı:

Ben bu kısmı anlayamıyorum.

Görevliyi bir insan değil de makina gibi düşünürsek;

Yalan söyleyen görevliye "sana sorsam hangisini doğru kapı olarak gösterirdin" (cevabımda soruyu eksik yazmışım) şeklinde sorduğumuzda önce vereceği cevabı düşünüp yanlış kapıyı bulacak, sonra hep yalan söylediği için bunun tersini yani doğru kapıyı gösterecektir.

Doğru söyleyen görevli ise her zaman doğru söylediği için doğru kapıyı söyleyeceğini düşünecek ve yine doğruyu söyleyerek doğru kapıyı gösterecektir.

Bunun tersi olarak görevlilere "sana sorsaydım bana hangisini yanlış kapı olarak gösterirdin" diye sorarak ve yanlış kapıyı bulabiliriz :)

Aly'nin cevabında aklıma takılan şey, görevlilerin birbirlerinin her zaman doğru ya da yanlış cevap verip vermediğini bilip bilmemesi konusudur. :)

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 34 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: