Son ziyaretiniz: Zaman: 20 Ağu 2014, 06:49

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Süreç ne demektir?
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2010, 08:33 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Arkadaşlar, başka bir yazıda değinme gereği gördüğüm "süreç" kavramının ne olduğu ile ilgili düşüncelere ihtiyacımız var. Bu konuda görüş belirten olursa sevinirim.

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Süreç ne demektir?
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2010, 15:16 
Bit
Süreci aslında bir işin yapılması için geçirilen planlı, tanımlı ve programlı iş parçaları gibi tanımlayabilirim. Yani;
_Bir ürün/hizmet sunmak için olmalı
_Tanımlı iş parçalarından oluşmalı
_İş parçalarının sırası, başlangıcı, bitişi olmalı
_İş parçalarının sayısal/objektif kontrol edilme, takip edilme şansı olmalı

Bana göre süreç böyle tanımlanabilir. Sanırım birilerinin daha resmi bilgisi de vardır.

Özellikle Yazılım geliştirmede kullanılacak Süreç'ten bahsedeceksek, aslında temel bir sürecimiz mevcut. Her yazılım projesinde bu süreç başlıklarına uygun olarak üretim yapılıyor. Tabi bu başlıkların her birisinin hangi ciddiyette takip edileceği, hangi şekilde tekrarlanacağı farklı metodlar anlamına geliyor ve bu da farklı üretim özelliklerine sahip firmalarda farklılık gösteriyor.

Temel yazılım geliştirme süreci başlıkları;
İhtiyaç Tanımlama - Analiz - Belirtimleme
Tasarım
Geliştirme - Test
Bakım
Emeklilik

Umarım doğru anlamışımdır. Aslında anlatılması istenen bu değilse, lütfen soruyu biraz genişletelim...

Selamlar..

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder E-posta  

MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2010, 16:13 
Megabyte
Kullanıcı avatarı
Günlük sohbet havasında ele alacak olursak, süreç demek, bulunulan durumdan, arzu edilen duruma geçebilmek amacıyla gerçekleşmesi gereken / gerçekleşen her şey olarak da tanımlanabilir.

Buna göre, pilav pişirmek de bir süreçtir. Pirincin dolapta içinde bulunduğu torbadan alınıp, bir bardak ölçülmesi ve bir tabağa konması, iki bardak su eklenmesi, tencerenin bulunduğu raftan alınarak ocağa konması, pişirme işleminin 10 dakika, 15 dakika her ne kadarsa yapılması, ocağın altının kapatılması, pilavın suyunu çekmesinin beklenmesi, hep pilav pişirme sürecinin parçalarıdır. Süreci yürüten kişi bazı noktalarda aktif (pirinci bardağa dökmek), bazı noktalarda pasif (pilavın suyunu çekmesinin beklenmesi) durumda olabilir.

Yaşamın her alanı, içiçe geçmiş süreçlerden oluşmaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak, incelenmesi söz konusu olan süreçler için iyi tanımlamalar yapmak, inceleme "sürecini" de kolaylaştıracaktır :)

Ama anladığım kadarıyla, başlığa bırakılan ilk yazı, genel olarak süreç kavramı üzerine bir görüş alışverişi hedefliyor(du).

Facebook "Allah Allah çalışması lazım" grubu:

http://www.facebook.com/group.php?gid=141000015920816

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2010, 17:08 
Bit
Ben de aynı şeyi tahmin etmiştim ancak tabi ilk örneği pilav verseydim daha mantıklı olurmuş. Aynı amaçla girip feci yere dalmışım :)

onuru'ya son derecede katıldım. Şimdi biri konuyu bir noktaya doğru çekse de gitsek :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2010, 08:42 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Ben genel anlamda süreç kavramının kavranmasını önemli bulumuyorum. Bu başlığı bu yüzden açtım. Çoğu kez süre ve süreç kavramlarının birbiri ile karıştırıldığını gözlüyorum. Yalnızca yazılım geliştirme, ya da site geliştirme ile kısıtlamayı düşünmedim. Örneğin süreç mühendisi dersem bu tamlamada kazanacağı anlamıyla süreç kavramı üzerinde durmayı önemsiyorum.

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2010, 11:27 
Byte
Kullanıcı avatarı
Böylece yemek tarifi de almış olduk :D

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2010, 16:56 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Yorumları okuyunca aklıma şu geldi;

Süreç==Algoritma(adım adım sonuca gitmek algoritmada yapılacak adımlar sürecte de bu adımlar için gecen zaman kavramı dikkate alınıyor anlaşılan.)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2011, 10:26 
Byte
Kullanıcı avatarı
Şu an şirketteki işimin önemli bir parçası bu konu. CMMI Maturity Level-3 sertifikası olan bir şirketi Level-4'e yükseltmek için çalışıyorum ve başlangıç noktam "Süreç nedir?" sorusuydu. ODTÜ Endüstri Mühendisliği'nden Haldun Süral ve Erol Sayın'dan öğrendiklerimin özeti şudur: Süreç, bir işin yapılışındaki eylemler dizisidir.
Konuyu daha iyi anlayabilmek için okuduğum kitapları da yazayım. Hepsi Erol Sayın'ın önerisidir. :)

M.B. Chrissis, M. Konrad, S. Shrum, CMMI® for Development, Version 1.2 Guidelines for Process Integration and Product Improvement, 2006
http://www.sei.cmu.edu/library/abstracts/reports/06tr008.cfm
Markus Pastinen, High-Performance Process Improvement Springer, 2010
http://dl.dropbox.com/u/2614294/High-Performance%20Process%20Improvement.pdf
Omar A. El Sawy, Redesigning Enterprise Processes for E-Business, 2001
http://dl.dropbox.com/u/2614294/Redesigning_Enterprise_Process_for_E-Business.pdf

Yazılım geliştirmedeki özel anlamıyla süreç, diğer anlamıyla yazılım geliştirme yaşam döngüsü, yazılım ürününün geliştirilmesinde uygulanan planlar bütünü ve yapıdır. Burada hep karıştırıyoruz denilen süre kavramı da süreç iyileştirmede kullanılabilecek nicel hedeflerin yalnızca bir parametresidir.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: