Son ziyaretiniz: Zaman: 31 Tem 2014, 05:19

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2010, 14:54 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Merhaba arkadaşlar

Kendimce bölümümü tanıtacağım sizlere tercih yapacak arkadaşlara yararlı olur inşallah.
Genel bilgiye http://ce.comu.edu.tr/index.php?islem=geneltanitim bu linkten de ulaşabilirsiniz. Kendi yorumlarımı yapmak isterim öğrenci gözüyle Çanakkale on sekiz mart bilgisayar mühendisliği; Sınıflarımız Ege ve Marmara denizlerini görebiliyor ve muhteşem manzarası var ama kendinizi dışlanmış hissedebilirsiniz çünkü fakültenin en tepesinde bulunuyoruz. Artik sorun olmayacak bu sene fakültemizin üzerinde bir yere yurt yapıldı. Arkadaşlar bölüme değinecek olursam eğer iyi bir mühendis olmak istiyorsanız imkanlarınız var sizin istemenize bakıyor asil olay. Bolümden güzel isler çıkaran arkadaşlarımız , yurt dışında yarışmalara katılan arkadaşlarımız oldu mesela image cup a katıldılar. Geçtiğimiz 2009-2010 eğitim öğretim yılında da Pardus 64 bit okulumuzda sadece 3 arkadaşımız tarafından hazırlandı. Bunlar ufak isler değil kanımca. Yani ne ODTÜ’lü ne Boğaziçi’li olmak gerekmiyor, büyük isler yapmak için sadece sizin isteğiniz azminiz önemli. Bölüm hakkında devam edecek olursam bir kat bilgisayar mühendisliğine ayrılmış şekilde 2 adet bilgisayar laboratuarımız ve elektronik vs vs laboratuarımız var. Bölümümüzde verilen dersler okul bittikten sonra is hayatında başarı ile çalışabileceğiniz konular üzerine gösteriliyor. Ayrıca bölümümüzde bilişim topluluğu adi altında öğrenci topluluğumuzda bulunmakta güzel işler de yapılmakta bu toplulukta. Arkadaşlar eskiden vardı anlıyorum şu okul bu okul diye bir kısıtlama ama bence eskide kaldı onlar çünkü bence internet gerçekten çok yararlı bir şey. MIT’nin derslerine bile ulaşabiliyorsunuz ne demek sizde bilirsiniz. Yararlı olur inşallah tercih yapacak arkadaşlarıma başarılar diliyorum her şey gönlünüzce olsun.

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder E-posta  

Mesaj Başlığı: Re: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilgisayar Mühendisl
MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2010, 15:28 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Bölümün hakkındaki düşüncelerini paylaşıp bölümünü bize tanıttığın için teşekkürler Ercan ;)

ÖSS tercih aşamasındayken genellikle az sonra yönelteceğim sorularla pek ilgilenilmiyor ama merak ettiğimden soruyorum :)

Algoritmayı hangi programlama dili ile öğrenmeye başlıyorsunuz? Yazılım öğretimi, hangi programlama dili üzerinde ağırlıklı olarak yapılıyor? (1. sınıfı yeni bitirmiş olsan da ilgili birisi olduğun için bu sorunun cevabını verebileceğini düşündüm :))
ÖSS ile bölüme kaç öğrenci alınıyor, genellikle sınıf mevcudunuz kaç kişi oluyor? Sence mevcuda göre öğretim üyesi sayınız yeterli mi?

Şimdi arkadaşları daha çok ilgilendirebilecek sorulara geçeyim :)
Çanakkale'de yaşam hakkında biraz bilgi verir misin? Kiralar nasıl, ulaşım rahat mı, öğrenci ortamı, takıldığınız mekanlar vs.vs ;)
Bölümünüzün Erasmus olanakları hakkında bilgin var mı?

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2010, 16:27 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Sevgili Ercan,

Alıntı:
büyük isler yapmak için sadece sizin isteğiniz azminiz önemli

bu cümlenin altına imzamı atıyorum.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2010, 18:50 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
özgenpolat tesekkur ederım

tolga sorularına gelecek olursam öncelikle ilk basta Algorıtma dersımız var ve sayet hocamız da gayet iyi anlatıyor.Yaklasık olarak ilk donemin ortalarına kadar sadece algorıtmalar yazıyoruz cozumler arıyoruz nasıl dusunecegımızı oturtmaya calısıyoruz.İlk donemin diger yarısında ise biizm hocamız PYTHON programlama dili ile devam ederek programlama kavramına terimlerine,mantıgına uyum saglamamızı sagladı ve nerede ise her hafta sınav yaptı quız diyebılırız .1. sınıfın 2. doneminde ise programlama dersımız C dili ile devam ettı ve tum donem boyunca sadece c dili gorduk projleler yaptık ve kavradıgımızı dusunuyorum.
Bölümümüz 2009-2010 egitim yılında 56 öğrenci aldı bolumumuzdekı hoca sayımız gayet iyi bence ve bolumumuzde istege baglı hazırlık bolumu var ama kesınlıkle önermıyorum.Ben okudum ve genel yorumda bu bosa zaman gecırıyorsunuz istege baglı oldugu ıcın devam zorunlulugunuzda yok ve buda sızı tembellıge ıtıyor.
Diger sorularla devam edecek olursam canakkalede hayat cok guzel cok hos bır sehır baslarda sıkılıyorsunuz ufak geliyor ama sonradan alısıyorsunuz vazgecılmez gibi oluyor.Sehirin merke ılcesınde bulunuyoruz ve nufusu 90bin civarlarında ve sehırın gecım kaynagı asker ve öğrencılerden saglanıyor bu yuzden de bıraz pahalı ama nereden neyı alacagını bılmeyene :).
Kira konusuna gelecek olursak mesela 3+1 daire isinma ile beraber 500 lira civarlarında oluyor ama okulun yakınında kalırsanız bu fıyat yakıtla beraber 400 falan oluyor.Ulasım sehır ıcındekı beledıye otobuslerı ıle saglanıyor ve para gecmıyor kentkart sıstemı uygulanıyor ama istanbuldakı gıbı soforler yerınıze para karsılıgı gostermıyor yasak :) .Dolmus lar sadece ılceler arasında calısıyor merkezde calısmıyorlar.Otogar sehırın ıcınde ama yakında dısarıya alınacak yapım asamasında suanda.
Acıkcası sehir öğrencılere hıtap ettıgınden heryere takılabılırsınız ama her gelen öğrencı şakirin kazıgını yer :) sakırın yeri diye bır cay bahcesı varda tam dur yolcunun karsısında ama arkadaslar karsı tarafında donanma cay bahcesını önerırırm adı sadece donanma askerıye ıle alakası yok.
Bölumumuz erasmusa ogrencı gonderıyor dedıgım gıbı arkadaslar size baglı hersey sız yaapcak olursanız emın olun elınızden tutan hoca oluyor . yararlı olması dileklerimle :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2010, 19:10 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Sorularıma detaylı bir şekilde cevap verdiğin için teşekkür ederim Ercan ;) Eminim, bu yazdıkların, Çanakkale Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nü tercih listesine yazmayı düşünen arkadaşların çok işine yarayacak :)

Konuyla ilgili bilgi sahibi olduğunda Erasmus ile her yıl ortalama kaç öğrencinin yurtdışına gittiğini de paylaşabilirsen çok iyi olur. Üniversiteye başlayacak arkadaşların bir çoğu Erasmus programınını daha önceden duymamış olsalar da ve tercihlerini şehir, üniversite adı, bölüm adı, yaşam standartları ve şartları kadar çok etkilemese de bölümlerin yurtdışı bağlantılarının önemli bir kriter olduğunu söyleyebilirim.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2010, 19:15 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
bölumumuz den arkadasalrımız yurt dısında yarısmalara vs amaclarla cıktılar arastırıp onunda detaylarını belirtirim umarım tercıh edecek arkadasalra yardımı olur bu arada çomü yanı çanakkale onsekız mart unıversıtesının kısaltmasının öğrencıler arasında bır sakası var soylemeden gecemedım . Çöpluk Ö0nundekı Manzaralı Üniversite bu adı almasındakı ebep fakultenın yakınlarında eskıden çöpluk olması senede 1 defa kokar :D ama sorun degıl hıc rahatsız olmazsınız onun harıcınde.Ayrıca devlet erkek öğrencı yurdu denıze 5 metre mesafede bahce olarak ama kalmalarını tavsıye etmem .

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2010, 19:19 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
ÇÖPÜ -> Çöplük Önündeki Manzaralı Üniversite :lol: iyimiş gerçekten Ercan.

Sen böyle bir kısaltma paylaşınca, aklıma bir kaç kısaltma daha geldi. Bu başlıkla çok alakası olmasa da paylaşmadan edemeyeceğim :D

USİS (Yıldız Teknik Üniversitesi'nin öğrenci bilgi sisteminin adı) : Uğraşma Seçemezsin İstesen de Silemezsin :D
SAGUAR : Sakarya Güneş Arabası

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2010, 19:31 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
iyiymıs :) bakıbn arkadaslar unıversıtemız bu kadar eglencelı ve öğretice :) basın acıklaması gıbı oldu :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2011, 15:41 
Yeni Üye
S.a. arkadaşlar. Ercan bey yazdıklarınızdan ötürü tşk ederim öncelikle.

Bende Çanakkale onsekiz mart ünv Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. 2010 girişliyim. Ve ne yazık ki bende hazırlık belasından nasibimi aldım. Gerçekten çok sıkıcı bir sene geçti benim için diyebilirim. Bir an önce bölüm başlasada kurtulsam diyorum :). Ercan şunu merak ediyoruz bi kaç bölümden arkadaşla birlikte. Hazırlık senesi bitti ve bölüme geçicez kısmetse bu sene. Acaba yapmamız gereken bir şey var mı. Yani oKulun bitişiyle çekip geldik. Hatta ben istege baglılık mevzusundan dolayı finale bile kalmadım :) zaten devamsızlıkta da tavan yapmıs durumdaydım. Herhangi bir idari işlem gerekiyor mu bizler için yoksa seneye direkt olarak bölümümüzde derslerimize başlıyabilir miyiz?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2011, 01:33 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Merhaba ,
İstege bağlı hazırlık olduğu için yasal hiçbir zorunluluğunuz bulunmamakta istediğiniz gibi seneye zamanında harcınızı yatırıp okulda ders secimizi yapıp kayıt işleminizi yapabiliyorsunuz.Fakültede ilk seneniz olmasından dolayı yanlış hatırlamıyorsam kayıt işleminizi okulda yapmanız gerekmekte.Daha sonraki yıllarda internetten kayıt yaptırabileceksiniz.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2012, 20:11 
Yeni Üye
s.a arkadaşlar ben ÇOMÜ Bilgisayar Mühendisliği kazandım.Yurt konusunda yardım istiyorum.Çanakkale'de yüksek ücretli yurt var mı? Yardımcı ederseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2012, 20:43 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Yüksek ücretli derken ? Yaklaşık yıllık 3500-6000vs civari değişiyor yurtlar biraz sapma olabilir. Yurt için kayıtlar sırasında halletmen lazım yoksa kötü yerler kalıyor ve istemesen de kalman gerekiyor. Bazı yurtlari biliyorum yorum yapabilirim .

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2012, 20:43 
Yeni Üye
Merhaba Ercan Abi,

Yurtlar konusunda biraz aydınlatırsan sevinirim.Hangi yurt güzeldir, rahattır? Yurt ücretlerini de dikkate alarak... Oda arkadaşını seçebiliyor muyuz bir de? 2 kişilik oda olsa yeter gibi geliyor... Bu konudaki tavsiyelerin benim için önemli. Sen ne yapmıştın yurtta mı kalmıştın okula başladığında? Oda arkadaşını tanıyor muydun? Biraz özel oldu sorular, 2010dan beri konuya yazdığın mesajları dün de devam ettirince bu samimiyet oluştu bende, rahatsız etmemişimdir umarım.

Teşekkür ederim vaktini ayırdığın için...

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2012, 00:17 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
2008 yılında özel - gürkan (eğitim fakültesi arkasında ) kaldım ve bulduğum tek yer orası idi yıllık 3500 civari idi 6kişilik oda.Yurtları kötüydu kız yurtları da dahil.2kişilik oda iyi olur fakat kayıt sırasında birini tutup birlikte odaya çıkarsanız. Ancak o zaman seçme şansın olur onun harici pek seçme şansın yok ama belki yardımcı olurlar. Diğer yurtlar konusunda çok bilgim yok ama büyük yurtlar daha iyi oluyor kişisel izlenimım. Çift kişilik oda ya da yaklaşık 4000 civarında ödeme yaparsın bence. Yurt konusunu iyice Araştır.Facebook da bilgisayar muhendisligimizin grubu var oradan birçok soru sorabilirsin. Hazırlık isteğe bağlı bence okuma :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2012, 18:41 
Yeni Üye
Neden hazırlık okumayayım sence ? İngilizcem çok iyi değil...

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2012, 15:03 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Hazırlık eğitim i iyi değil . Bir sene kaybedersin benim gibi. Onun yerine kurs desteği ile rahatça halledersin.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2013, 20:43 
Yeni Üye
merhaba ercan ben bu sene yazmayı düşünüyorum çomü bilgisayar mühendisliğini zaten çanakkalede oturuyorum. fakat bölümle ilgli kaygılarım var iş piyaysında ne kadr tanınıyor mezunların çoğu iş bulabiliyormu , yani tamam herşe yöğrenciye bağlı ama bölüm bize birşey ler katıp iş hayatına hazırlayabiliyormu?

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: