Son ziyaretiniz: Zaman: 31 Eki 2014, 18:54

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 49 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Genel Bilgi
MesajGönderilme zamanı: 29 May 2010, 03:57 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Üniversite ve Bölüm tercihi aşamasında olan arkadaşlar için, mezunu olduğum Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü hakkında, hem genel olarak hem teknik olarak bilgi vermek istedim. Bölümümüz öğrencisi ve mezunu tüm arkadaşlar, bu başlık altında bölümümüz hakkında kısaca görüşlerini paylaşırlarsa çok sevinirim. Bu sayede burada, merak edenler için Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile ilgili güzel bir referans noktası oluşturabiliriz.

Okuma ve takip etme kolaylığı sağlaması açısından konu başlıklarına ayırarak ayrı mesajlarda bölümümüz hakkında bilgi vermeye çalışacağım ;)

Bölümün Konumu ve Çevresi
Bölümün konumu ve çevresi ile anlatıma başlayayım :) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü binası, Ege Üniversitesi kampüsünün Tıp fakültesi tarafındaki yerleşkede bulunuyor. Bornova Metro durağının hemen karşısında bulunan bölüme, hem otobüs hem de metro ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz (Hatta Ege üniversitesinin ulaşımı en kolay bölümü diyebilirim). Bölüm; kafeler sokağı, Bornova’da öğrenci olan herkesin mutlaka en az bir kere uğradığı 24saat açık olan Üniversite 2 poğaçacısı (fırını demek daha doğru olur sanırım :)), Bornova’daki barların neredeyse hepsi ve birçok yemek yeri alternatifinin bir arada bulunduğu Küçükpark’a yürüyerek 3 dakika mesafede bulunuyor. Tüm bu imkanların elinizin altında bulunması, size yeme içme konusunda kısa zamanda ulaşabileceğiniz birçok alternatif sağlıyor. Ancak merkez kampüse biraz uzak kaldığımızdan dolayı (yürüyerek 10-15dakika), diğer bölümlerle ve kampüsle biraz kopuk şekilde yaşıyorsunuz :) Yine de bölümün yeri için Bornova’da daha iyi başka bir yer düşünemiyorum :) Bölümün karşısındaki çimenlerden çekilmiş bölüm binasının yandan göründüğü fotoğrafı sizlerle paylaşayım.
Resim

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tarihçe
MesajGönderilme zamanı: 29 May 2010, 04:21 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Tarihçe
Bölüm binasının dış cephesi, sanırım yaklaşık 10-15 yıl önce tuğla ile kaplandığından; ilk görüşte yeni bir bina izlenimi yaratıyor. Ancak bölüme girdiğinizde aslında hiç de yeni olmadığını hemen anlıyorsunuz :)

Binanın kapısından içeri girdiğinizde, günümüz yapılarına göre oldukça yüksek tavanlı olduğunu hemen farkedeceksiniz (tahminen 2 katı daha yüksek). 3 katlı ve oldukça büyük olan binanın bu yüksek tavanı ve taş yapısı, bende sağlam ve sarsılmaz olduğu yönde bir hissiyat yarattı. Hocaların odalarının bulunduğu en üst kat, bir dönem yaşam alanı olarak da kullanılmış ve yapısı pek bozulmadan bu güne kadar geldiğinden bunu içinde bugün gezerken de hissedebiliyorsunuz.

1955 yılında kurulan Ege Üniversitesi’nin ilk binalarından birisi olan bölüm binamızın mazisi, muhtemelen bir üst paragrafta anlattıklarımdan da tahmin ettiğiniz gibi çok daha öncelere dayanıyor. Bina, üniversite kurulmadan önce Ziraat Mektebi olarak hizmet veriyormuş. Hatta 1934 yılında Atatürk Ziraat Mektebi’ni ziyaret etmiş (yani bölüm binamızı) ve ne mutlu ki bu anı fotoğraflamışlar ve bugüne kadar gelebilmiş.
Resim
Resim

Bölüm binası hakkında bu kadar detay yeterli sanıyorum. Artık bölümün tariçesine geçeyim :)

1970 yılında, Ege Üniversitesi'nin bilgi işlem gereksinimini karşılamak ve aynı zamanda üniversiteye başvuran öğrencilerin fakültelere yerleştirme işlemini yapmak amacıyla, E.Ü. Rektörlüğü'ne bağlı olarak, Elektronik Hesap Merkezi kurulmuş ve bu binada hizmet vermeye başlamış.

1975 yılında ise, adı Elektronik Hesap Bilimleri Enstitüsü olarak değiştirilerek,kuruluş akademik ve idari kadroya kavuşmuş.

75-82 yılları arasında yüksek lisans ve doktora eğitimi veren bölümün resmi kuruluş tarihi olarak geçen 1982 yılında ise, Mühendislik Fakültesi’ne bağlı olarak Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği bölümü kurulmuş ve lisans düzeyinde de eğitim vermeye başlanmış.

85-86 öğretim yılında ise Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği adı değiştirilerek Bilgisayar Mühendisliği Bölümü halini almış.

92-96 yılları arasında %100 İngilizce eğitim veren bölüm, 96-97 yılında %40 İngilizce eğitim vermeye başlamış ve halen bu şekilde devam ediyor.

Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nün Tarihçesi ile ilgili bölüm sitesindeki açıklamalara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
http://bilmuh.ege.edu.tr/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=4&ItemId=3

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü - Eğitim
MesajGönderilme zamanı: 29 May 2010, 04:29 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Eğitim
Bölümde eğitim %40 İngilizce olsa da 4 sene boyunca İngilizce olarak anlatılan ve sınavını İngilizce olacağınız ders sayısı 4-5 civarı oluyor. Ancak, eğer bu mesleği seçmek istiyorsanız İngilizce bilmeniz olmazsa olmaz :) Bir çok alanda olduğu gibi Bilgisayar bilimleri alanında da kaynakların büyük çoğunluğu İngilizcedir. Türkçe olarak işlenen derslerde, hocaların ders notları ve kullandığınız kitaplar da genellikle İngilizce oluyor. Bunları Türkçe kaynaklarla pekala destekleyebilirsiniz ama bol bol İngilizce görmeye şimdiden hazırlıklı olun ;)

Bölümde sınav olarak 1 vize 1 final uygulanıyor. Bütünleme sınavı olmuyor. Bölümde yaz okulu açılmıyor ancak bazı dersler için diğer fakültelerden ve bölümlerden hocalarınız onayladığı taktirde yaz okulunda ders alabiliyorsunuz.

2004 yılından 2009’a not hesaplama sistemi olarak bağıl not sistemi kullanıldı (35 final geçme barajı). Bağıl not sisteminin detaylarını bilmeyenler araştırabilir ama kısaca sınıfın genel durumunun sizin notunuzu etkilediğini, en yüksek notu alanın 60 alsa bile AA ile geçtiği, daha bir sistem olarak özetleyebilirim. Ancak sanırım bu yıl bağıl not sistemi kaldırılmış. Sanırım 1 vize 1 final uygulaması devam ediyor fakat çan eğrisi yok, 60 geçme barajı varmış artık. Sınav ve not sisteminin son hali ile ilgili bölüme yeni giren arkadaşlar bilgi verebilirlerse sevinirim.

Dersler hakkında çok detaya girmek istemiyorum. Zaten bölüm tercihi aşamasında ve o yaşlarda bunlara o kadar dikkat edecek bilinçte olunmuyor genelde :) Üniversite’ye deyim yerindeyse kapağı bir atalım, gerisi nasıl olsa gelir gözüyle bakılıyor.

Tüm Mühendislik bölümlerinde olduğu gibi, 1.sınıfta temel mühendislik dersleri ve giriş dersleri görüyorsunuz. 2005 senesinde Algoritma’yı Pascal dili üzerinden öğrenmeye başlamıştık. Ancak bildiğim kadarıyla 2006 yılından beri C dili ile algoritmaya giriş yapılmaya başlandı.

Öğretilen programlama dilleri genelde üniversiteden üniversiteye farklılık gösterir. Bizim bölümde ağırlıklı olarak öğretilen dil Java’dır. C ile giriş yaparsınız, C++’a geçersiniz. Nesneye Dayalı Programlamayı C# ile öğrenirsiniz ve Java ile devam edersiniz. İlerleyen senelerde seçmeli dersler ile HTML, PHP veya ASP’yi de temel olarak öğrenebilirsiniz. Bunların dışında Elektronik ile ilgili de birçok ders bulunuyor (Mantık Devreleri Tasarımı, Elektrik Devreleri Tasarımı, Sayısal Elektronik, Mikrobilgisayarlar vb.). Nesneye Dayalı Programlama, Analiz ve Tasarım konularına bölümde oldukça önem veriliyor.

Bölümde okutulan derslerin listesi ve açıklamalarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Halen merak ettikleriniz olursa sorduğunuz taktirde bilgi vermeye çalışırım.
http://bilmuh.ege.edu.tr/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=9

Donanım ve Bilgisayar Bilimleri ile ilgili teknik bilgi konusunda olmasa da, Yazılım Eğitimi konusunda Türkiye’nin en iyi Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden biri olduğunu düşünüyorum. 1 Profesör, 1-2 akademisyen ile yeni bölümler ve üniversiteler kurulduğuna şahit olduğumuz bu günlerde, öğretim kadrosu genişliği olarak Ege Üniv. Bilgisayar Mühendisliği oldukça iyi durumda olan bir bölüm. Bölümde 8 Profesör, 2 Doçent, 6 Yardımcı Doçent ve 23 Araştırma Görevlisi bulunuyor. Bölümdeki öğretim üyelerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
http://bilmuh.ege.edu.tr/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=5

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Teknik İmkan
MesajGönderilme zamanı: 29 May 2010, 04:32 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Bölümün Teknik İmkanları
Bölümde 130 ve 210 kişilik olan 2 Amfi (B6 ve B4)(Derslerin büyük çoğunluğu bunlarda işleniyor), 112 kişilik 2 ve 76 kişilik 1 derslik (B7-B8 ve B3) var. Bunların dışında özellikle 4.sınıftaki az kişinin seçtiği seçmeli derslerin işlendiği 3 derslik daha bulunuyor (B1-B2 ve Netsis). Derslikler için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.
http://bilmuh.ege.edu.tr/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=4&ItemId=13

Bölümün laboratuar imkanları da diğer çoğu bölüme kıyasla oldukça iyi seviyede. Genellikle yer bulmada sıkıntı çekmeseniz de proje teslimi dönemlerinde zaman zaman yer bulma sıkıntısı yaşabilirsiniz. Laboratuarlar ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
http://bilmuh.ege.edu.tr/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=4&ItemId=9

Bölüm, 2005-2007 yılları arasında 24saat açıktı. İnternet üzerinden önceden izin aldığınız taktirde akşam 6 – sabah 7 arası laboratuarlardan yararlanabiliyordunuz. 1.sınıfta bir çok gece laboratuarda ödev yetiştirmek için sabahladık :) Birçok arkadaşımla ilk kez o gecelerde tanışıp muhabbet ettik ve hem arkadaşlıklarımızın gelişmesi hem de ihtiyaç duyduğumuzda yanımızdakilere danışabileceğimiz bir takım çalışması ortamı oluştuğundan, bu imkanın bize tanınmasından dolayı çok mutluyum.

Bir ara laboratuarların gece kullanımı kaldırılmıştı. Ancak şu anda gece belli bir saate kadar yeniden bu imkan tanındı diye biliyorum. Şu anda öğrenci olan arkadaşlar bu konuyla ilgili kesin bilgi verebilirse sevinirim.

Bölümün içinde kantin bulunmuyor. Ancak giriş katında kahve, soğuk içecek, su ve ıvır zıvır alabileceğiniz otomatlar bulunuyor. Ayrıca bölüm binasının hemen yanında Çeşme Kafe, bölümün hemen karşısında Metro durağının orada Petek Kafe ve yürüyerek 2-3 dakika uzaklıkta Küçükpark olduğu için ihtiyaçlarınızı buralardan rahatlıkla karşılayabiliyorsunuz.

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Kontenjan &
MesajGönderilme zamanı: 29 May 2010, 04:36 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Kontenjan ve Taban Puanı
82 yılında 25 öğrenci ile öğretime başlayan Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nün şu anki ÖSS kontenjanı 103 (Benim takip etmeye başladığım 2004 yılından beri bu sayı aynı, öncesini bilmiyorum.). Bildiğim kadarıyla 100’ü normal, 3’ü okul birinciliği kontenjanı ile yerleşiyor.

Bölümün, 2009-2010 Öğretim yılındaki Taban Puanı 338.539, Tavan Puanı ise 351.972.

Son yıllarda sağlık bilimlerine (Tıp, Eczacılık vb.) artan talep ve ÖSYM tarafından artırılan kontenjanlar sebebiyle mühendislik bölümlerinin puanları oldukça düşmüş durumda. Sınav sistemi 2004 yılından beri 2.ye değiştiğinden, puanlara göre kıyaslama yapmak çok doğru olmayacaktır. Ama 2004 yılında bölüm sonuncusunun Türkiye derecesinin 7800 civarı olduğunu hatırlıyorum. Sanırım şu anda bu puanlar 15000 civarı sıralara karşılık geliyor.

ÖSS ile gelen 103 kişiye, ders tekrarı-sınıf tekrarı yapanlar, Balkanlardan ve Türk Cumhuriyetlerinden gelenler, Dikey Geçiş-Yatay Geçiş yapıp gelenler eklendiğinde, yoğun olarak kalınan derslerde :) sınıf mevcudu 200’e yaklaşabiliyor. Bölümün kalabalıklığının avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcut. 500 civarı kişiyle aynı anda okuduğunuz için, arkadaşlık yapabileceğiniz daha geniş bir çevreniz oluyor. Derste yokluğunuz gibi durumlar da daha az göze batıyor :) Ama hocalarla birebir iletişim kurmanız tamamen size kalıyor. Bölümü okuyup bitirdikten sonra hocaların hiçbirinin adınızı bilmiyor olması mümkün olabiliyor. Ya da 4 sene boyunca bir kelime bile konuşmadığınız sınıf arkadaşlarınız olabiliyor, hatta bazılarını bu bizim sınıfta mıydı acaba diye düşünebiliyorsunuz :) Eğer kendi çabanızla gerektiğinde hocalarınız ile iletişiminiz olursa ve kendinizi tanıtırsanız zorluk yaşamazsınız.

Her yıl en az 100 kişinin bölüme gelmesi, bölümümüzün 27. yılında 1500-2000 civarı mezunu olmasını da sağladı. Öğrencisiyle mezunuyla birbirine destek olup, topluluk olma başarısına erişebilirsek, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden olmak tam manasıyla bir ayrıcalık haline gelecektir diye düşünüyorum.

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü - EBMT
MesajGönderilme zamanı: 29 May 2010, 05:00 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
EBMT (Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Topluluğu)
Özellikle bölümdeki (genel anlamda çoğu mühendislik bölümündeki) sosyalleşme problemine biraz olsun çözüm getirebilmek, bunun yanında teknik anlamda da çalışmalar yürütebilmek amacıyla başlattığımız çalışmalar sonunda benim de kurucularının arasında bulunduğum EBMT 2008 yılında kuruldu. Şu anda öğrenci olan arkadaşların katkıları ve önderliğinde de çalışmalarına devam ediyor.

Topluluğun organize ettiği ilk etkinlik olan ve 200 civarı bir katılımla gerçekleştirdiğimiz "Çiçekliköy Pikniği", muhtemelen bölüm tarihinde gerçekleştirilmiş en geniş katılımlı etkinlik olarak kayıtlara geçti ve etkinliği düzenleyen bizleri çok mutlu etti :) İlk başta özellikle sosyal yöndeki eksikliklere çözüm getirmeye çalıştığımızdan, organizasyonlar o doğrultuda gerçekleştirildi.

Piknikten sonra Bowling Turnvası, Bölüm Partisi, bir ara geleneksel hale gelen haftalık film gösterimleri gibi etkinlikler gerçekleştirildi. Bunun dışında, özellikle bu sene internetten takip ettiğim kadarıyla bir çok teknik etkinlik gerçekleştirildiğini gördüm.

Umuyorum, yeni katılan arkadaşların da sahiplenmesiyle ve katılımıyla EBMT, hem sosyal hem teknik yönden çalışmalarına tam gaz devam eder ve mezunuyla ve öğrencisiyle bizleri bir araya getirebilen ortak bir çatı halini alır :) Çalışmalara katılan arkadaşların hepsine gönülden teşekkür ediyorum.

Öğrendiğim kadarıyla topluluk için bir de internet sitesi yapılmış. Aşağıdaki bağlantıdan bu siteye ulaşabilir ve yapılan etkinlikleri takip edebilirsiniz.
http://www.egebilmuh.com/

Not: Ne kadar sıklıkta güncellendiğini bilmiyorum :)

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Re: Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Genel Bi
MesajGönderilme zamanı: 29 May 2010, 05:12 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Mezunu olduğum Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü hakkında merak eden arkadaşlara elimden geldiğince bilgi vermeye çalıştım. Gözümden kaçan ve şuanda aklıma gelmeyen kısımlar da olabilir. Tabi bunun dışında bölümde okumakta olan ya da mezun diğer arkadaşlar da düşüncelerini eklerlerse çok iyi olur. Anlatımlar dışında bölüm hakkında yönlendireceğiniz sorulara da elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bu arada bu kadar çok şey anlattım ama sanırım bölüm sitesini paylaşmayı unuttum :lol:

Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü İnternet Sitesi
http://www.bilmuh.ege.edu.tr

Merak edenler, bölüm fotoğraflarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirler ;)
http://bilmuh.ege.edu.tr/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=4&ItemId=41
Aşağıda da tahminen 30'lu yıllardan başlayıp günümüze kadar bölüm binasının değişimini görebilirsiniz :)
Resim
Resim
Resim
Resim

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2010, 15:24 
Byte
Kullanıcı avatarı
Çok güzel bir çalışma olmuş. Bilgilendirme için teşekkürler.

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder E-posta  

MesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2010, 12:41 
Bit
Tolga zaten çok güzel bir şekilde anlatmış Ege Bilmuh'u.Yazıda dikkatimi çeken ve şu an değişmiş olan bir iki nokta oldu sadece.
1.Final barajı 2009 girişlilerden itibaren 45 olarak değişmiş oldu.
2. olarak ise;"Bölümde yaz okulu açılmıyor ancak bazı dersler için diğer fakültelerden ve bölümlerden hocalarınız onayladığı taktirde yaz okulunda ders alabiliyorsunuz." Bu sene öncesinde hiç yaz okulu açılmamış bazı derslerden dahi yaz okulu açılmaya başlandı.

Tercih döneminde ki çoğu öğrenci için belki son yazdığım madde pek önemli durmuyor gibi olabilir;ama bölümde yaz okulunun olması,o dersin önümüzde ki yıllar ayak bağı olmaması hatta ve hatta okulun uzaması gibi durumları olan öğrenciler için hakikaten önemlidir.
Hatta çoğu zaman bölümün kapısına "Her canlı bir gün yaz okulunu tadacaktır" yazdıralım diye birbirimize bayağı bir takılmışlığımız vardır :)

Dediğim gibi bölüm hakkında ki çoğu şeyi Tolga açıklamış zaten.Yine de sorusu olan olursa çekinmeden buradan sorabilir.Geçen sene tercih zamanı Ege Bilmuh ile ilgili edindiğim çoğu bilgiyi(ki tercih ettiğim için bir saniye bile pişman olmadığım çok sevdiğim bölümümdür) ekşi sözlükten edindiğim düşünülürse bu forumda,bu bölüm hakikaten güzel olmuş:)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Haz 2010, 16:27 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
2 senedir bölümden uzak olduğumdan dolayı bilgi sahibi olmadığım konulardaki açıklamların için teşekkürler Nermin ;)

Final barajının 45 yapıldığını bilmiyordum. Ders geçme barajının 60 olduğunu ve bağıl not sisteminin bırakıldığını duydum. Bu konuda bilgin var mı?

Bölümde yaz okulu açılıyor olması gerçekten olumlu bir gelişme olmuş. Daha önce diğer üniversitelerde farklı bölümlerde dersin açılmasını bekleyip, bu dersleri hocalarımıza onaylatma gibi bir süreç içine girmemiz gerekiyordu. Tabi 9Eylül'den alınan dersler İngilizce olduğundan dolayı, kredi başına ödenen ücret 2katı artıyor, bu da ayrı bir maddi yük yaratıyordu :) Bölümümüzde bütünleme sınavı uygulaması olmadığı için yaz okulunun açılması gerçekten önemli bir şey senin de belirttiğin sebeplerden ötürü.

Bölümden diğer arkadaşlar da Nermin gibi düşüncelerini ve yorumlarını paylaşırlarsa sevinirim ;)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2010, 22:08 
Yeni Üye
Merhaba :

Ege üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü hakkında burada bulamadığım bir kaç ayrıntıyı sormak istiyorum, cevaplarsanız sevinirim. Umarım bu bölümle ilgilenen başka arkadaşlara da yardımı olur.

1) İzmir'de yaşamaktan biraz söz edebilir misiniz?(insanlar, ulaşım, barınma...)

2) Maddi durumumuz iyi ama ben yine de okurken çalışmak istiyorum 2.sınıftan itibaren, İzmir'de bilişim sektörü buna musait mi?

3) Bölümün öğretim üyelerinden bahsedebilir misiniz? Mesela çok iyi bir kaç öğretim üyesinin ayrıldığını okudum Ahmet Kaşlı gibi.

4) Bölümde ulaşım, yeme, içme, eğlence...vs imkanlarının iyi olduğunu biliyorum ama eğitim kalitesinin son bir kaç yıldır düştüğünü söylüyorlar, ne kadar doğru?

5) Not sistemi, kalma geçme durumu, yaz okulu, sosyal aktiviteler, öğrenci kulüpleri...vs

6) MF-3 puanım(sıralamam) Ege Üniversitesi diş hekimliği fakültesi için yeterli, bu fakülte hakkında bildiklerinizi anlatabilir misiniz?

İstanbul dışında bir yerde okumak istiyorum(ailemden uzakta), küçük şehirlere alışamam, okuduğum üniversitenin adı olsun, şehir içinde olsun istiyorum... Sanırım bunları sağlayan bi ODTÜ bi de Ege Ü. var Başka şehirlerde yaşayan arkadaşlarınızın şikayetleri var mı?

Aklıma geldikçe burada sorularımı sormaya devam edeceğim, bilgilendiren herkese şimdiden teşekkür ederim...

Ferhat

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2010, 23:03 
Yeni Üye
karahan yazdı:
Merhaba :

Ege üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü hakkında burada bulamadığım bir kaç ayrıntıyı sormak istiyorum, cevaplarsanız sevinirim. Umarım bu bölümle ilgilenen başka arkadaşlara da yardımı olur.

1) İzmir'de yaşamaktan biraz söz edebilir misiniz?(insanlar, ulaşım, barınma...)

2) Maddi durumumuz iyi ama ben yine de okurken çalışmak istiyorum 2.sınıftan itibaren, İzmir'de bilişim sektörü buna musait mi?

3) Bölümün öğretim üyelerinden bahsedebilir misiniz? Mesela çok iyi bir kaç öğretim üyesinin ayrıldığını okudum Ahmet Kaşlı gibi.

4) Bölümde ulaşım, yeme, içme, eğlence...vs imkanlarının iyi olduğunu biliyorum ama eğitim kalitesinin son bir kaç yıldır düştüğünü söylüyorlar, ne kadar doğru?

5) Not sistemi, kalma geçme durumu, yaz okulu, sosyal aktiviteler, öğrenci kulüpleri...vs

6) MF-3 puanım(sıralamam) Ege Üniversitesi diş hekimliği fakültesi için yeterli, bu fakülte hakkında bildiklerinizi anlatabilir misiniz?

İstanbul dışında bir yerde okumak istiyorum(ailemden uzakta), küçük şehirlere alışamam, okuduğum üniversitenin adı olsun, şehir içinde olsun istiyorum... Sanırım bunları sağlayan bi ODTÜ bi de Ege Ü. var Başka şehirlerde yaşayan arkadaşlarınızın şikayetleri var mı?

Aklıma geldikçe burada sorularımı sormaya devam edeceğim, bilgilendiren herkese şimdiden teşekkür ederim...

Ferhat

Merhaba Ferhat, kendimce sorduğun sorulara cevap vereyim. Umarım tercihini hakkında en hayırlı olacak şekilde yaparsın.
1-)İzmirde yaşamak gerçekten çok rahat. Özellikle Bornova öğrenci aktiviteleri için çok güzel bir yer. Ulaşım konusunda da eğer Bornova'da kalırsan hiç bir sıkıntı çekmezsin. Genelde Bornova dışında Alsancak'a gidiyor öğrenciler. Oradan da gece yarısından sonra bile Bornovaya giden otobüsler var. İzmir insanı da genelde iyidir. Ama biz İzmirliyiz Atatürkçüyüz çok kralız süperiz diyen megolaman İzmirlilerle tanışmaya hazır ol. He diyip geçince ısırmıyorlar.

2-) İzmir'de bir sürü küçük bilişim şirketi var. Genelde c# ve asp.net kullanarak site yapan şirketler. Buralar bir öğrencinin çalışması için çok uygun yerler. Ama böyle büyük, genel iş yapısı hakkında bilgi sahibi olacağın yerler pek yok. Tavsiyem düşündüğün gibi 2.sınıftan itibaren küçük de olsa bir yerde çalışmandır. Biz o piyasanın kaymağını yiyemedik.

3-)Pek bilgim olmadığı bir konu:) Yani genelde iyidir hocalar, tabi hangi alanda için bu soruyu sorduğuna bağlı. Nesneye dayalı programlamayla ilgili çok şey öğretiyorlar. Veri yapıları dersleri de iyi. Daha bilgisayar bilimlerine dayalı bir yer istiyorsan maalesef aradağın şey bu okulda değil.

4-5) Küçükparkın dibindesin eğlenecek çok yer var. Ana kampüse biraz uzak kaçıyor ama inanırsan öğrenci aktivitelerine katılabilirsin. Bir çok da alternatif var. Tabi bunların hepsi 1.sınıf bilgime göre. Sonraki dört sene kampüse pek uğramadım:)

Okulun derslerini sınavlara yakın sıkı bir çalışmayla rahat bir şekilde verebilirsin. Çok zor bir bölüm değil ama yangelip yatmak yerine bu rahatlığı işinle ilgili birşeyler öğrenmek için kullanırsan iyi olur. Bilmem yapar mısın tabi biz yapmadık:)

6-)Hiç bir bilgim yok ama mühendislikten diş hekimliğine nası bir tercih değişmesidir bu:)

Aileden uzakta tüm yaşam düzenini ve sağlığını bozmaya hazır ol. Başta çok eğlenceli olsa da sona doğru öğrencilik yaşamının götürülerini görüyorsun.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2010, 23:21 
Bit
Kullanıcı avatarı
revolver zaten benimde söyleyecegim bircok seyi söylemis.Ulasım olarak bornova cok rahat.her yere kolaylıkla gidebilirsin.zaten metro da var.yurt olarak kampüs içinde kyk yurdu ve öğrenci köyü var.öğrenci köyünde gecen yıl biraz sorunlar vardı ama onun dısında da cok sayıda yurt var.
Bölümün öğretim üyeleri bence iyi.Öğrenciye zorluk cıkaran hoca da görmedim ama dersler dısında senin de birseyler yapman lazım.sadece okulla birsey yapmak zor hangi ünide olursan bu aynı zaten.
Bölüm kampüsün en iyi yerlerinden birinde.hem metroya hem kücük parka cok yakın bu yüzden yeme,içme eğlencede hiç sorun çekmezsin :D zaten az ileride üniversite yemekhanesi de var ordan da yiyebilirsin
Not sistemi hakkında üstteki mesajlarda herseyi tolga belirtmiş zaten.Ancak sosyal aktivite olarak bölüm yeni yeni etkin olmaya baslıyor.Onun dısında kampüste alsancakta bircok ögrenci toplulugu filan da var.
Diş hekimliği hakkında pek bilgim yok.Simdilik söyleyebileceklerim bu kadar.Soruların olursa yine cevaplamaya calısırız

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2010, 23:55 
Yeni Üye
Teşekkür ederim...

revolver yazdı:

4-5) Küçükparkın dibindesin eğlenecek çok yer var. Ana kampüse biraz uzak kaçıyor ama inanırsan öğrenci aktivitelerine katılabilirsin. Bir çok da alternatif var. Tabi bunların hepsi 1.sınıf bilgime göre. Sonraki dört sene kampüse pek uğramadım:)

Sonraki 4 sene derken? Eğitim 5 yıl mı?

OOP hakkında öğrenmek istediğim çok şey vardı, öğretiyorlarsa ne güzel :)

Diş hekimliği konusuna gelince:
3 senedir web programcılığı ile uğraşıyorum, Flash ile başlamıştım bu işe, orta-ileri seviye Action Script 3.0(2.0), PHP bilgim var, Java öğrenmeye Üniv. sınavından önce kaldığım yerden devam ediyorum. Bilgisayar mühendisliği istiyorum, çünkü Web sitesi tasarlamaktan, saatlarce kod yazmaktan inanılmaz zevk alıyorum. 18-20 saat aralıksız site tasarladığımı hatırlıyorum :) fiziksel şartlarım izin verdikçe bilgisayar başındayım. (Hosting firması teknik sebeplerden hesabımı dondurdu. Ama ö.m den gönderebilirim.)

İster diş hekimi olayım ister başka bir şey bilgisayar ilgim hobi olarak devam edecek yani, diş hekimliğini benden çok ailem ve çevrem istiyor, biyolojiyi de seviyorum, ders çalışmaktan kaçan biri de değilim ama acaba sonra pişman olur muyum diye son soruyu sormuştum.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2010, 00:15 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
revolver ve brkege güncel durumla ilgili güzel paylaşımlarda bulunmuşlar. Ben 1994 yılında bölüme giren bir eski öğrenci olarak görüşlerimi paylaşayım.

@ferhat
1. İzmir şu an itibariyle Türkiye'nin en yaşanabilir kentidir. özellikle üniversite çağındaki bir öğrenci için daha iyisi yok diyebilirim. Bunun pek çok sebebi vardır. Ama özetin özeti, Atatürkçüyüzdür. Manisa ve Aydın ile birlikte yaklaşık 7 - 8 milyonluk bir nüfusun yaşam merkezi olarak İzmir, pek çok Avrupa ülkesinden daha büyük bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyel beraberinde çok büyük fırsatları getirmektedir. Öte yandan İzmir genel karakter olarak örgütlenme becerisi yüksek bir kültüre sahip değildir. İzmir'de birbirinden kopuk hareket eden arkadaş grupları ile karşılaşmaya da hazır olmalısın.

2. İzmir'de bilişim sektörü öğrencilerin çalışmasına müsait ama genel olarak öğrencilerin arkadaş topluluklarının etkisi ile taşıdıkları zihniyet bu müsait ortamdan yararlanmaya engel oluşturuyor. Sanki öğrenci iken işletim sistemi geliştirmek gerekiyormuş gibi bir hava oluşuyor. Halbuki öğrenci iken yapılabilecek en yararlı çalışma, iş süreçlerini ve iş akış şemalarını anlamaya yarayacak işler yapmak. Bunun için çoğu kez bir şirkete gidip gelmek ve gözlemek yeterli oluyor.

3. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü Türkiye'nin en iyi bilgisayara mühendisliği bölümü diyebilirim. Hiç kimsenin bu pozisyona ağzı sulanmasın, en iyisi Ege. Bunun için pek çok örnek veri paylaşabilirim. Örneğin Türkiye'de uluslararası ilk ağ bağlantısı Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü tarafından gerçekleştirilmiştir. Klavyenin ilk kullanıldığı yer Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'dür (O zamanki adıyla Hesap Bilimleri Enstitüsü olması gerek). Türkiye'de internet servis sağlayıcı olarak hizmet veren ilk kuruluş Egenet'tir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bölümdeki öğretim üyelerinin hemen hepsi sıradışı insanlardır, çok iyi öğretim üyeleridirler. Bunun doğal sonucu olarak ayrılan öğretim üyeleri de çok iyidirler. Ama bölümde görev yapmaya devam eden öğretim üyeleri de çok değerli birikimlere sahip insanlardır. Bölümde göreve devam eden öğretim üyeleri arasında ilk aklıma gelenler Halil Şengonca ve Murat Osman Ünalır oluyor. Bu değerli bilim adamları Türkiye'de eşine zor rastlanacak, hatta Türkiye için lüks sayılabilecek birikime sahiptirler.

4. Eğitim kalitesinin düşmüş olması, tamamen ülkedeki makro dengeler ile ilgilidir. Ülke genelinde eğitim kalitesi düşerken, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nün ülke bütününden kopuk bir şekilde eğitim kalitesini yükseltmesi beklenemez. Sonuçta Türkiye'deki liseler hangi öğrencileri yetiştiriyorlarsa, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü de o öğrencileri alıyor. Öğrenci kalitesi düşünce, eğitimin düzeyi, konuşma konularının cereyan ettiği katman da aşağılara iniyor. Ülke genelindeki kalite düşüşü, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nün ülkedeki en iyi seçenek olduğu gerçeğini değiştirmez. Diğer üniversitelere bakacak olursan, Boğaziçi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Odtü Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümlerde son yıllarda yaşanan kalite düşmesinin daha fazla olarak görüleceği kanısındayım. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nün sunduğu teknik olanaklarda ise geçtiğimiz 6, 7 senelik dönemde iyileşme olmuştur.

5. Not sistemi vb. teknik konuları bilemiyorum. Benim mezun olmamdan sonra çeşitli değişiklikler oldu. Ancak sosyal etkinliklere katılmak, öğrenci kulüplerine katılmak ile ilgili bir istekliliğin varsa, seni yönlendireceğim adres kampüs içidir. Ege Üniversitesi, Türkiye'deki üniversiteler içerisinde en güzel olanakları sunan üniversitelerden birisidir. Kampüs içerisinde olimpik ölçülerde yüzme havuzu bile mevcut. Halk oyunları topluluğundan, fotoğrafçılık topluluğuna, dağcılık topluluğuna pek çok öğrenci topluluğu var. Senin ilgi alanlarına göre doyurucu seçenekler bulabileceğine inanıyorum. Bizim dönemimizde yaz kampı vardı. Herhalde halen devam ediyordur. O da arkadaş edinmek için güzel bir ortam. Bölüm, pozisyon itibarıyla bir yanda Forum Bornova, bir yanda Küçük Park, bir yanda metro ile 15 dk.'da Konak erişimi sağlayarak Türkiye'de eşi benzeri görülmeyen bir kentle bütünleşme fırsatı sunmaktadır. Sanırım bu yönüyle yalnızca Türkiye'de değil, aynı zamanda dünyada da sayılı noktalardan bir tanesidir. Bölümün hemen yanıbaşındaki iktisadi idari bilimler fakültesi (işletme, uluslararası ilişkiler bölümleri), konservatuar ve tıp fakültesi ile, nitelikli insanlar ile tanışma, kaynaşma fırsatı sunması bakımından da çok özel bir konumdadır. Ege Bilgisayar Mühendisliği yaz okulu ile ilgili güncel verileri, şu an bölüme devam eden arkadaşlardan alman daha uygun olur.

6. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi de yine çok kalitelidir. Avrupa'nın en iyilerinden birisidir. Diş hekimliği fakülte binası, bilgisayar mühendisliği bölüm binası kadar açılıma uygun bir konumda değildir. Meslek olarak diş hekimliği mesleği tek başına yapılmaya daha uygun bir meslektir. Genel eğilim mezun olunca klinik açmak yönündedir. Klinik kurma masrafı da bazı arkadaşlarımızın bütçesini aşabilmektedir. Bu meslekle ilgili daha ayrıntılı veri için bu mesleği yapanlarla görüşmende yarar var.

7. Bir de benim belirteceklerim var. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunları arasında yurtdışında çalışan mezun sayısı çok yüksek. Ben şimdi aklımdan 20 tane sınıf arkadaşımı sayabilirim. Norveç'ten Japonya'ya, Amerika'ya, dünyanın pek çok noktasında mezunlarımız var. Ben oldukça fazla sayıda mezun arkadaşımı yaşadığı ülkede ziyaret ettim. Mezunlar arası örgütlenme zayıf ama sen mezunlarla tek tek iletişime geçerek bu kaynak üzerinden bir açılım yakalayabilirsin. Erasmus ile Almanya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde deneyim kazanma fırsatını kullanabilirsin.

@brkege
brkege yazdı:
Ancak sosyal aktivite olarak bölüm yeni yeni etkin olmaya baslıyor.

Bu ifadeye kuşkuyla yaklaşacağım. Çünkü benim 1994 yılında bölüme girdiğim günlerde de böyleydi. 2010 - 1994 = 16. 16 sene sonra aynı cümleyi kurabileceğimiz bir tablo var olduğuna göre bundan sonra da değişik bir cümle kurmamızı gerektirecek tablo oluşması olasılığı çok zayıf. Benim de parçası olduğum bir grup arkadaş IEEE öğrenci kolu olarak Hollanda ve Almanya'yı kapsayan bir gezi yapmayı başarmıştık. Benim başarı olarak kabul ettiğim bu geziden sonra öğrenciler üzerinde bir sürükleyici etki oluşur ve kalıcı bir dönüşüm görürüz diye düşünmüştüm. Bu düşüncem gerçeklerle örtüşmedi, bölüm öğrencileri yine aynı parçalı sosyolojik karakteri sergilemeye devam ettiler. Böyle bir uluslararası geziden daha etkili bir tetikleyici ortaya çıkabileceğine ben pek ihtimal vermiyorum.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2010, 09:08 
Yeni Üye
Ege Bilgisayar Mühendisliğine kısaca ne nedir? Ege Bilmuh
Ege Bilmuh'ta okuyup mezun olmaktan memnun muyum? Evet
Ege Bilmuh bana birşeyler kattı mı? Evet
Ege Bilmuha gelip orda hatun bulabilir miyim? Hayır, mühendissin sen mühendis kal
İzmir yaşanabilecek en güzel şehir mi? Evet
İzmir'de doya doya eğlenip sınırlarımı aşabilir miyim? Evet
Ev kiraları nasıl? ortalama 500-800 arasında
Evlerde doğalgaz var mı? Tabi ki hayır
Kampüsü güzel mi? Pek tadını çıkaramadım ama bence gayet güzel, çimlerde boş boş oturması bile iyidir bence
Ben kamp yapmayı, tiyatroyu, sinemayı, fotoğrafçılığı vb türü şeyleri çok seviyorum, acaba bu tür öğrenci kulüpleri var mı? Tabiki var, her çeşitten kulüp mevcuttur
Her çeşit insan var mı? Her çeşit var
İzmir'in kızları güzel mi? Evet
Ege Bilmuh İzmir ve dışında iyi bir üniversite izlenimi veriyor mu? Evet
Ege Bilmuh'ta her çeşitten hoca mevcut mu? Tabiki evet
Ege Bilmuh haricinde bir yer seçseydim neresi olurdu? Ege eczacılık
Ege Bilmuh'ta doya doya internete girip download yapabilir miyim? Çok ayıp
Ege Bilmuh'a girince kızlar beni görürse ne yapar? Iyyy mühendis
Ege Bilmuh'a her çeşit insan geliyor mu? Evet, her çeşit
Ege Bilmuh'un yeri güzel mi? Duruma göre evet
Ege Bilmuh'a ulaşım nasıl? En kolay ulaşımı olan bölüm
Ege Bilmuh'ta sabah derse geç kaldım, kahvaltı yapamadım, ders arası birşeyler yiyip iki kelimenin belini kırabileceğim bir kantini var mı? Hayır
Peki acıktım, susadım ne yapacağım? Makinelerden yiyecek,içecek alırsın
Otomatların sıcak içecekleri nasıl? Berbat, çay diye garip birşey bile içebilirsin
Devamı gelecek mi bunların? Allah nasip ederse

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ağu 2010, 13:11 
Yeni Üye
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, ÖSYS sonucunda Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne yerleştirm :)

Şahsi düşüncem 1 sene hazırlık okuyup bölüme ve şehre alışmak, İngilizce seviyemi geliştirmek ama "1 sene kaybetme hazırlığı atla" diyenler de oldu. Bu konudaki görüşlerinizi paylaşır mısınız?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ağu 2010, 13:38 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
karahan yazdı:
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, ÖSYS sonucunda Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne yerleştirm :)

Şahsi düşüncem 1 sene hazırlık okuyup bölüme ve şehre alışmak, İngilizce seviyemi geliştirmek ama "1 sene kaybetme hazırlığı atla" diyenler de oldu. Bu konudaki görüşlerinizi paylaşır mısınız?

Öncelikle tebrik ederim Ferhat, Ege bilmüh ailesine hoşgeldin :)
Bu başlık altında konuyu dağıtmadan bu soruna yeni bir başıkta devam etmek daha sağlıklı olur sanırım. O yüzden aşağıdaki bağlantıdan Ege'de hazırlık okumalıyım konusuna devam edebiliriz ;)

http://www.bilgisayar.gen.al/f/universite-bolum-tanitimi-ve-degerlendirmeleri/ege-bilgisayar-muh-kazandim-sizce-hazirlik-okumali-miyim-t714.html

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2010, 21:03 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı
Arkadaşlar Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans programı için yapılacak mülakatta ne tarz sorular gelir bilgisi olan varmı ? ;) :?:

Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği nde okuyan veya mezun olmuş arkadaşlardan tavsiyeleri bekliyoruz :roll: 8-)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2010, 23:40 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
yesim88 yazdı:
Arkadaşlar Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans programı için yapılacak mülakatta ne tarz sorular gelir bilgisi olan varmı ? ;) :?:

Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği nde okuyan veya mezun olmuş arkadaşlardan tavsiyeleri bekliyoruz :roll: 8-)

Merhaba yesim, öncelikle aramıza hoşgeldin. Konuyla ilgili bu forum altında ayrı bir başlık açacak olursan Ege'de yüksek lisans yapmakta olan arkadaşlarımı başlığa yönlendirmeye ve elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Konu başlığı olarak Ege Bilgisayar Mühendisliği Yükseklisans mülakat soruları yazabilirsin.

Yüksek lisans ile ilgili genel olarak merak ettiğin sorular için de ayrı bir başlık açarsan, daha çok arkadaştan daha doyurucu cevaplar alabilirsin diye düşünüyorum. Konu başlığı olarak Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans yazabilirsin.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 49 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: