Son ziyaretiniz: Zaman: 20 Nis 2014, 16:34

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: EGE ÜNİVERSİTESİNDE İNGİLİZCE EĞİTİMİ YETERLİ MI ?
MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2011, 23:03 
Yeni Üye
Bu sene lysye girdim ve ege üniversitesi bilgisayar mühendisliğini de yazmayı düşünüyorum ama birşey kafamı kurcalıyor. yardımcı olursanız sevinirim.
Duyduğuma göre hazırlıktan sonra ingilizce eğitimi azalıyor ve eğitim dili ingilizce olarak %40lara fln düşüyormuş. bu şekildeyken mezun olduktan sonra uluslararası iş yapan şirketlere girme ihtimali azalmaz mı sizce ? yani yeterli düzeyde ingilizce öğrenilir mi bu şekildeyken. biraz ingilizce birikimim var ama tam anlamıyla öğrenebilceğim bi üniversiteye gitmek istiyorm.

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder E-posta  

Mesaj Başlığı: Re: EGE ÜNİVERSİTESİNDE İNGİLİZCE EĞİTİMİ YETERLİ MI ?
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2011, 11:03 
Megabyte
Kullanıcı avatarı
Senden Toefl yada IELTS ve benzeri bir sınavın derecesini isteyeceklerdir. O yüzden için "rahat" olsun ingilizce seviyen hakkında sağlam bir şekilde sonuca ulaşmış olacaklar :mzk2:

Ama Ege üniversitesinde İngilizce nasıl sorusuna cevap verme imkanım yok çünkü Egede falan değilim whist:

www.gamesfromweb.com/tr

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2011, 12:21 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunuyum Erhan. Hazırlık atlayıp 1.sınıftan başlamıştım. Eğer İngilizce seviyen düşükse Ege'nin hazırlığı senin için faydalı olacaktır. Ancak intermediate-upper intermediate seviyedeysen, hazırlıkta geçireceğin bir sene, İzmir'de ortama alışman için zaman sağlamak ve farklı bölümlerden çevre edinmen dışında sana pek bir şey katmayacakır.

Ege Bilgisayar Mühendisliği, ÖSYM tercih klavuzunda, yanlış hatırlamıyorsam %30 ingilizce diye geçiyordu. Sınavı ve hocanın ders anlatımı ingilizce olan ders sayısı bölümümüzde oldukça azdı (yanlış hatırlamıyorsam 1.sınıftaki İngilizce dersi haricinde 3-4 ders daha var ama geçen 3 sene içinde müfredatta değişiklik yapıldıysa bilemiyorum). Ancak kullandığımız ders notları ve kitaplar büyük oranda İngilizce oluyorlar.(Bazı derslerde ek kitap olarak Türkçe kaynak da bulabilirsin ama İngilizcelerini kullanmanı tavsiye ederim) Eğer bilgisayar mühendisi olmak istiyorsan, iyi seviyede İngilizce bilmenin çok önemli olduğunu şimdiden söyleyeyim ::)

Dokuz Eylül Üniversitesi, Boğaziçi, ODTÜ, itü, bilkent, sabancı eğitimi %100 ingilizce olan bilgisayar mühendisliği bölümlerine sahip. Ancak İngilizce seviyen çok düşükse, özellikle ODTÜ ve Boğaziçi'nde hazırlık atlamak bile başlı başına bir problem yaratabilir. Bu üniversitelerin hazırlık eğitimleri de, hazırlık atlama sınavları da, Ege'ninkine kıyasla çok daha zor oluyorlar. Sadece üniversitedeki eğitiminde İngilizce öğrenecek ve ayrıca bir çalışma yapmayacaksan, yukarıda saydığım üniversitelerden mezun olduğunda ortalamanın üstünde bir İngilizce bilgin olacaktır. Eğer Ege'de okuyacaksan, İngilizce bilgi düzeyin, daha çok senin bireysel çalışma ve çabalarına bağlı olacaktır.

Ege bilgisayar mühendisliği mezunu olmak, uluslararası şirketlere girmende hiçbir zorluk yaratmayacaktır. Bölümümüz mezunu uzun yıllardır yurt dışında çalışan ve yaşayan bir çok mezunumuz var. Bunun yanında Türkiye'deki kurumsal şirketlerde üst düzey görevlere yükselmiş mezunlarımız bulunuyor. Burada kilit nokta, hangi üniversiteden mezun olduğundan daha çok senin kendini nasıl geliştirdiğin.

Kafana takılan yerler varsa çekinmeden sorabilirsin. Sana Ege mezunu olarak ilk ben cevap yazdım ama forumumuzdaki tek Ege Bilgisayar Mühendisliği mezunu ben değilim ::)

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2011, 14:39 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
erhan00,

Aramıza hoş geldin.

Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde hazırlık okumak ile ilgili bir tartışma yaşamıştık. Bunu gözden geçirebilir misin?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2011, 17:33 
Yeni Üye
lys sıralamamın o söylediğiniz gibi itü sabancı vs yetecek kadar olmayacağını düşünüyorum ;) yani ilk 10bin gibi bi bekletim yok. 20binlerde olucam sanırım. yani önümdeki seçenekler; istanbuldaki bi kaç tane %100 ingilizce eğitim veren devlet okulları ( marmara üni gibi) veya burslu olarak gidebilceğim vakıf ünileri (özyeğin, kadir has, yeditepe vs ) yine istanbulda. ama bir de ege ile izmir ekonomiyi düşünüyorm. Ege imkanları olarak hoşuma gitti . ama türkçe olması canımı sıkıyor. İngilizce grammer bilgime %100 olmasa da güveniyorm. kelime bilgim berbat olmasa da biraz zayıf. yine de okuyunca anlıyorum , ama konuşmada yani pratikte kötüyüm. tercihlerimin arasında sadec bilg müh yok. makine müh. ve mimarlık da var . ve hangisini öncelik olarak yazarsam yazayım bu 3 meslek için de mükemmel ingilizce eğitiminin şart olduğunun farkındayım. "ozgenpolat" ın verdiği linkten konuyu inceledm. Orda yazılanlara göre açıkçası hazırlıktaki ingilizce eğitim çok tatmin etmedi gibi. kararsızım .

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2011, 17:47 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
erhan00,

İngilizce öğrenmek için yurtdışında gitmeye ikna olduğun sonucu çıkarabilir miyim?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2011, 18:17 
Yeni Üye
erasmus olarak düşündüğüm birşey ama onun dışında maddi olarak karışlayamam sanırm.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2011, 10:17 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Maddi olarak çok fazla bir maliyeti varmı acaba ? yurt dışında ingilizce kurslarının?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2011, 18:29 
Yeni Üye
Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Genel Bilgi
ozgenpolat'ın verdiği link ile birlikte üstteki başlığa da bakmanı öneririm. Geçen sene ben tercih yaparken bu forum'da baya tartışmıştık :)

Gelelim benim kişisel görüşlerime:

1. Ege Üniversitesi hazırlığı sanıldığı kadar gereksiz değil, ingilizce seviyem hiçte düşük sayılmaz ama hazırlık bana çok şey kattı diyebilirim. Belki bunda çok ingilizce film, dizi izlemem de etkili olmuştur(bol zaman olunca) ama hocalar da boş değil. Geçen sene hazırlığa başladığım dönemlerde dedikodu duymuştum 'bu sene çok kişi bırakacaklarmış, hazırlık yeniden düzenleme yapmış...vs' diye gerçekten bu DÜZENLEME'yi hissediyorsun. Birçok arkadaşım yaz okuluna kaldı mesela.
2. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği %40 ingilizce bildiğim kadarıyla. Bu sene nasipse 1.sınıfa başlayacağım, bölüm hakkında yeterince olumlu şey duydum ve geçen sene tercih yapmamda da etkili olmuştu. Zaten tolga'nın da dediği gibi bölümdeki ingilizce'ye değil, ilerleyebildiğin kadar ilerlemeye bak ingilizce'de.
3. Arkadaşlık, çevre edinme konusuna değinmeyeceğim. Yeterince değinen var :)
4. Geçen sene ben tercih yaparken sıralamam 14bin idi, 19bin civarında öğrenci aldığını biliyorum ama 20binlere kadar geriledi mi, onu bilmiyorum.

Tercih yaparken en çok kendini dinle, herkes bişeyler söyler...vs vs. Tamam :) Ben de sıkılmıştım bunları duymaktan. Herşey gönlünce olsun.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2011, 16:25 
Yeni Üye
Arkadaşlar ben 3.sınıftayım şimdi ve bölüm bir anlaşma imzalamış ve İngilizce seviyesi her yıl kademe kademe artırılacakmış. Zaten türkçe derslerin bile kitapları ingilizce oldugundan pek endişeniz olmasın. Ayrıca erasmus imkanı da oldugundan isterseniz yurt dışında egitiminize devam edebilirsiniz.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2014, 19:12 
Yeni Üye
konunun açılmasından uzun bir ara son ra yazıyorum ama bende ege bil. mühendisliği istiyorum. Derslerin bir kısmı İngilizce veriliyormuş benim sıfır denilecek düzeyde ingilizcem var. Hazırlık yeterli olurmu sizce aklıma takıldı cevaplarsanız sevinirim.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: