Son ziyaretiniz: Zaman: 30 Eyl 2014, 07:55

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yüksek Lisans Mülakat Soruları, Cevaplarınız ve Tavsiyeler
MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2010, 12:56 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Yüksek Lisans yapmayı düşünen herkesin, mülakat öncesi merak ettiği şeylerin başında "Yüksek Lisans mülakatında nasıl sorularla karşılaşabilirim?" sorusu geliyor. Bölümden bölüme bu sorular farklılık gösterebilse de her bölümde ortak olan bazı sorular olduğunu okudum. "Neden yüksek lisans yapmak istiyorsun?" bu soruların başında geliyor.

Yüksek lisans mülakatı tecrübesi olan arkadaşlar, mülakatta karşılaştıkları soruları ve verdikleri cevapları burada paylaşırlarsa sevinirim. Bu sayede mülakata girecek arkadaşlar için güzel bir kaynak oluşturabiliriz :)

Bölümlerin ve üniversitelerin mülakatlarına yönelik tecrübelerinizi de, yine bu forum altında Ege Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Mülakatı ve Yıldız Teknik Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Yüksek Lisans mülakatı örneklerindeki gibi bir başlık altında paylaşırsanız, benim gibi mülakata girecek arkadaşlar için çok faydalı olur.

• Yüksek Lisans mülakatında nasıl sorular ile karşılaştınız?
  • Karşılaştığınız bu sorulara nasıl cevaplar verdiniz?
  • Mülakata girecek arkadaşlara neler tavsiye edersiniz?
  • Yüksek lisansa kabul edildiniz mi?

NOT: Başka sitelerden kopyala yapıştır yapmazsanız, kendi veya çevrenizdeki arkadaşlarınızın tecrübelerini paylaşırsanız sevinirim.

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Yüksek Lisans Mülakat Soruları, Cevaplarınız ve Tavsiyel
MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2010, 15:56 
Megabyte
Kullanıcı avatarı
Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Pazarlama Yüksek Lisansı programı için başvurmuştum ve kabul edilmiştim.

Erkek arkadaşlar için en önemli soru, "askerliğini yaptın mı?" sorusu, çünkü pekçok öğretim görevlisi için hemen hemen tüm erkek adaylar potansiyel birer asker kaçağı :P

Yanıtımı yazıyorum: "Evet, 3 yıl önce askerlik hizmetimi tamamlamıştım"

Böyle bir şey beklemiyorlardı tabi ;)

Facebook "Allah Allah çalışması lazım" grubu:

http://www.facebook.com/group.php?gid=141000015920816

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder E-posta  

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2010, 17:00 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı
temmuz ayında 2 mülakatım oldu..birincisi marmara üni. sosyal bilm. ens. işletmenin sayısal yöntemler bölümü..öbürü de yine marmarada ekonometride yöneylem araştırmaları..birer gün arayla girdim mülakatlara..ilki sayısal yöntemlerdi..ilk mülakatım olduğu için ziyadesiyle heyecanlıydım..internetten araştırdım nasıl giyinmeliyim, sorulara nasıl cevap vermeliyim vs..kesinlikle spor giyinmeyin! :D odaya girdiğimde 6 hoca vardı..gayet de rahatlardı,gülümsüyorlardı sürekli..o da çok etkiliyo insanı..pek duyulmamış bi bölüm olduğundan önce nereden bulduğumu sordular..internetten araştırdım, kendim buldum dedim ilk artımı kaptım :) ardından klasik soru neden bizim bölüm? neden matematikte değil de (mat. mezunuyum) burası? açıklamamı yaptım uygulama alanlarında çalışmak istiyorum gibi gibi..nereli olduğumu, nerede kalacağımı sordular..yurtları araştırdığımı bi kaç yer bulduğumu söyledim-yine bi artı puan :) tezimi sordular hangi konu üzerineydi, kiminle çalıştın..yüksek lisansta verdikleri derslere bakıp bakmadığımı sordular ki yalayıp yutmuştum derslerin isimlerini :D en çok hangisinin ilgimi çektiğini sordular,söyledim çat diye geldi bi artı daha..çok rahattım,sürekli gülümsedim sorulara hemen cevap verdim..derslerle alakalı bi şey sormadılar..diğerine başvurduğumu kağıttan görüp sordular kazanırsan ikisini de hangisine kayıt olacaksın diye..tabii ki buraya ilk tercihim burası dedim artıııı :D 15 dk sürdü sanırım..öyle geçti gitti..

yöneylem araştırmaları biraz kötüydü..ikinci olarak girdim yuvarlak bi masada hocalarla dip dibe..hepsi de somurtuyodu,önceki hocalar gibi değilleri..oradan bi garip hissetmeye başladım zaten kendimi..onlar ama bir sürü matematikten soru sordular..gördüğüm derslerle alakalı..ama o kadar heyecanlandım ki hiçbirine cevap veremedim eheha :D ee dediler bi şeyler söyle de alalım seni bak sorulara cevap veremedin dediler..gönül isterdi ki 3 sene önce gördüğüm şeyi nasıl hatırlayayım demek ama diyemedim tabii ki,gülümsemeyle yetindim..sanırım 5 dk sürdü bu :D zaten istemiyodum hıh.

gel zaman git zaman sonuçlar belli oldu..ikisini de kazanmışım :D tabii ki sayısal yöntemlere kaydımı yaptırdım..

özet geç diyenler için geliyor: klasik giyinin, rahat olun, sürekli gülümseyin, sordukları soruyu bilmiyorsanız açıkça bilmiyorum deyin..

başarılaaaar :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2010, 02:13 
Yeni Üye
ege orta ögretim alan ögretmenliği tezsiz yüksek lisansa basvurmustum... belirleyici olanlar ortalama ve ales notu olsa da mülakatın da %20 lik bir etkisi vardı. "neden tezsiz yapmak istiyorsun?" die bi soruyla konusturtmaya calısmıslardı yani önemli olan nedenlerinin gecerliliğinden cok kendini ifade yeteneğini ölçmekti. "başka üniversitelere de basvurdun mu?" diye bir soru sorup arkasından verdiğim "hayır" cevabına "bence basvursaydın burası olmazsa boşta kalmazdın" diyerek ne kadar orada olmak istediğimi ölçmüşlerdi heralde...
aslında mezun oldugum üniversitenin hocalarından olusan bi komisyon oldugundan biraz da muhabbet havasında gecmişti rahat bi ortamdı... ancak tezsize kabul edildikten sonra tezsizdeki sınıf arkadaslarımla konustugumda baska üniversitelerden basvuranlara daha detaylı bi mülakat yaptıklarını kimisine akademik bilgiler sorduklarını da öğrendim. yani biçok bölümde oldugu gibi kendi üniversitende kendi fakültende bi programa basvuruyorsan mülakatta 1-0 öndesin...

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2010, 12:48 
Yeni Üye
Arkadaşlar ben Kocaeli Üniversitesinde ve İTÜ'de yükseğe başvurmuştum.

İTÜ'de sordukları sorular genellikle bitirme tezi ve transkripte görünen dersler ilgiliydi.Hangi dersleri aldığımı incelemişlerdi ve geçtiğim derslerdeki geçme notlarıma bakmışlardı.Düşük notlarla geçtiğim dersler üzerinde durdular.Sonra 1-2 basit teknik soru (ciddi anlamda kolaydı :) ) ve neden yüksek lisans yapmak istediğimi sordular.Hangi konularda çalışmak istediğimi hangi alanlarda çalışmak istediğimi sordular?

Yalnız İTÜ elektronikteki mülakat başkanı biraz garip bir adamdı :) Şunu özellikle belirtti yüksek lisans yaparken çalışamazsın.Çalışırsan olmaz gibi bir telkinde bulunmuştu..Sonuç olarak 1. yedeklerde kalmıştım :x

Sonraki hafta ise Kocaeli Üniversitesinde mülakatlarda ise yine benzer şeylerdi fakat zaten mezun olduğum Üniversite olduğu için çok daha rahattım.Hocalardan bir tanesini tanıyordum(mezun olduğum değil farklı bölümde mülakata girmiştim) ve bu iş baya bir kolaylaştırdı.Burayı kazandım ve yükseğe başladım..

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2010, 12:52 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
@gürkan: Neden yüksek lisans yapmak istiyorsun sorusuna nasıl cevap vermiştin?
Mülakata gelenlerin büyük çoğunluğu takım elbise mi giyiyor? Takım giymemek, sence olumsuz bir etki yaratabilir mi?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2010, 13:00 
Megabyte
Kullanıcı avatarı
tolga yazdı:
Mülakata gelenlerin büyük çoğunluğu takım elbise mi giyiyor? Takım giymemek, sence olumsuz bir etki yaratabilir mi?

Bence fazla abartılı olmayan bir takım elbise GİYMEMEK İÇİN hemen hemen hiçbir neden yok. Her geçen gün, sizinle benzer özelliklere sahip kişilerden ne farkınız olduğunu ortaya koymak daha da zorlaşıyor. Bu nedenle, küçük de olsa fark yaratacak ve ciddiyetinizi ortaya koyacak hareketlerden çekinmemekte yarar var.

Facebook "Allah Allah çalışması lazım" grubu:

http://www.facebook.com/group.php?gid=141000015920816

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2010, 09:06 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans mülakatı başlığında, mülakatta nasıl sorularla karşılaştığımı ve gözlemlerimi uzunca paylaştım. İsteyenler, bağlantıda verdiğim başlıktan inceleyebilirler.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: