Son ziyaretiniz: Zaman: 27 Kas 2014, 05:59

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 82 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: windows7 'de lnk dosya açma problemi
MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2010, 00:08 
Bit
Kullanıcı avatarı
Merhaba arkadaşlar,

Şimdi yaşadığım sorunu anlatayım. Ben yanlışlıkla bir şeyler yaptım ve sonucunda bilgisayarımda bulunan bütün programlar lnk uzantılı hale geldi. Yalnız dikkatinizi çekmek istiyorum klasörlerde problem yok problem program kısa yollarında. Yani aklınıza gelebilecek hangi programı açmaya kalksam listeden program seç ya da uygun programı netten bul zımbırtısı çıkıyor.

Sorunun tarihçesi de şudur ki ben yanlışlıkla bir programı bir şekilde winzip ile açmışım ki sonrasında bütün programlar winzip uzantılı hale geldi. Tabi ben o an yaşadığım hezeyan ile winzipi kaldırınca da programlar öksüz kalıverdi. Şimdi hepsi birer lnk uzantılı.

çok acil yardıma ihtiyacım var.

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder E-posta  

Mesaj Başlığı: Re: windows7 'de lnk dosya açma problemi
MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2010, 00:21 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Konu ile ilgili biraz araştırma yaptım. ".lnk" uzantısını daha önce duymamıştım. Kısayol bağlantı dosyaları anlamına geliyormuş.

"http://www.xdestek.com/windows-7/windows-7/windows-7-seven-dosya-uzantisi-turunu-varsayilan-yapmak" adresinde bu problemle ilgili bir başlık var.

Ekteki dosyayı indirdikten sonra içindeki registry dosyasını masaüstüne çıkartman, sonra da üzerine tıklaman söyleniyor. Eğer UAC penceresi çıkarsa evet deyip geçiyorsun ve problem hallolmuş oluyormuş.

Bir dene, olmazsa başka bir çözüm bulmaya çalışırız. Windows 7 kullanmadığım için daha önce karşılaşmamıştım böyle bir problemle. İşe yarayıp yaramadığını burada paylaşırsan sevinirim.
(Bu arada zip dosyası olduğu için belki açamayabilirsin, eğer açamazsan içindeki dosyayı gönderirim.) ;)

Eklentiler:
Dosya yorumu: LNK registry
Default_LNK_(Shortcut).zip [1.25 KiB]
25946 kere indirildi

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2010, 00:39 
Bit
Kullanıcı avatarı
Yahu her derdin dermanı bulunurmuş demek ki:D Sağolun tolga bey. Pardon sizin meslek neydi:D

İşin şakası bir yana gerçekten işe yaradı. Yalnız burda bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Tolganın gönderdiği dosyayı açmak için winzip indirmek zorunda kaldım netten. Dolayısıyla bütün programlarda winzip uzantılı hale geldi. Bu halde tolganın gönderdiği programı çalıştırdığımda sorun çözülmedi çünkü dosyalar artık lnk uzantılıo değildi. Bunun için denetim masasından tekrar winzipi kaldırdım ve dosyalar lnk uzantılı hale gelince tekrar denedim. bu kez oldu.

Tekrar teşekkürler.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2010, 01:05 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Hallolduğuna sevindim ulvi:)
En son zip'li dosyayı açabilecekmisin acaba, açamazsan söyle içindekini göndereyim dememin sebebi buydu zaten, neyse halletmişsin kendin bir şekilde.

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 07 Tem 2010, 20:53 
Yeni Üye
cook tesekkur ederim ayni problem bendede vardi hemen halloldu cook tskkr ::D

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Tem 2010, 23:54 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Probleminin hallolduğuna sevindim darknight :) Bu arada aramıza hoşgeldin, yeni gelenler tanışma bölümünde kendini biraz tanıtırsan çok güzel olur ;)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2010, 01:18 
Yeni Üye
merhabalar
TOLGA Bey benim sorunumda Ulvi Bey in sorunu gibi.yalnız şunu belirtmek istiyorum.ben vista kullanıyorum ve ben wordpad dosyasıyla açmıştım ve gönderdiğiniz linke girdim fakat indirilecek bir dosya bulamadım.Ayrıca bu sorun olduğundan beri pc yi hdmı ile tv ye bağlayamıyorum.bu sorunun kaynağı da sizce lnk sorunundan mıdır? yardım ederseniz çok sevinirim.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2010, 01:45 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Merhaba toprak87, öncelikle forumumuza hoşgeldin.

Açıkçası konuyla ilgili bilgim yok. Daha önceden .lnk dosyasıyla ilgili bu problemi de yaşamamıştım. Google'da bir arama yaptıktan sonra ilgili bağlantılara ulaştım.

Senin de bütün dosyaların .lnk uzantılı mı oldu? Yoksa her seferinde uygun program seçmeni mi istiyor? Ekte verdiğim dosyayı indirdim. İçinde Default_LNK_(Shortcut).reg dosyası bulunuyor. .rar uzantılı olduğu için dosyayı mı açamıyorsunuz, nasıl bir problem var tam olarak çözemedim dosya görememe sorununu.

HDMI tv'ye pc'yi bağlayamama sorununun bundan kaynaklandığını zannetmiyorum ama o konuyla da ilgili teknik bir tecrübem yok. TV'ye bağlama sorunu dışında diğer sorununu daha detaylı bir şekilde anlatabilirsen, Vista için de uygun bir çözüm bulmaya çalışırız. Öncelikle ekteki dosyayı indirip yukarıda anlatılan şekilde sorunu halletmeyi denersen, Vista için de yarayıp yaramadığını görmüş oluruz.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2010, 02:11 
Yeni Üye
teşekkür ederim tolga bey
verdiğiniz Default_LNK_(Shortcut).reg dosyasını bilgisayarım link olarak görmüyor. url olarak verirseniz kopyalayıp yapıştırabilirim.
şöyle söyliyim winrar ile açılacak bir soyası yanlışlıkla wordpad ile açtım ve tüm programlar wordpad ile açılmaya başladı.daha sonra belki sorun çözülür diye winrar ı sildim fakat bir etkisi olmadı. dediğim gibi tüm programlarım lnk uzantılı şu an.ayrıca şunu da söyliyim bilgisayarım açıldığında 30 a yakın wordpad dosyası açılıyor.ve winrarı da yükleyemiyorum.hatta şu an hiçbir programı yükleyemiyorum.pc yi garantiye götürdüm format tan başka çaresi yok dediler
toshiba laptop kullanıyorum ve pc yi alırken verilen cd leri evde bulamamdığım için formatta atamıyorum. bu sorun yaklaşık 2 aydır devam ediyor.
hdmı sorunu ile bu sorunun bence de pek bir alakası görünmüyor fakat bu sorun olduktan hemen sonra hdmı sorunu da oluştu.umarım açıklayıcı olabilmişimdir.cevabınızı bekliyorum

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2010, 02:17 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
http://www.bilgisayar.gen.al/f/resources/lnk-registry/20

Bu bağlantıdan indirmeyi dener misin. Eğer olmazsa rapidshare'a falan upload edeyim.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2010, 02:25 
Yeni Üye
tolga bey indirmeyi başardım masaüstüne çıkartıp çift tıkladım.kayıt defterine başarıyla eklendiğini söyledi fakat lnk sorunu hala değişmedi.kusura bakmayın sizi de gecenin bu saatinde meşgul ediyorum

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2010, 02:33 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Konuyla ilgili bir kaç bağlantı buldum. Göz gezdirdiğim kadarıyla çözüm yöntemi aynı ama registry dosyaları değişik olabilir belki.

http://www.mydigitallife.info/2008/06/22/reset-and-fix-broken-windows-vista-file-ext-and-type-associations-include-exe-com-sys-zip-lnk-folder-drive/

http://www.winhelponline.com/articles/105/1/File-association-fixes-for-Windows-Vista.html

http://www.vistax64.com/tutorials/233243-default-file-type-associations-restore.html

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2010, 22:17 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
toprak87 yazdı:
tolga bey indirmeyi başardım masaüstüne çıkartıp çift tıkladım.kayıt defterine başarıyla eklendiğini söyledi fakat lnk sorunu hala değişmedi.kusura bakmayın sizi de gecenin bu saatinde meşgul ediyorum

Problemi halledebildin mi toprak87? Paylaştığım bağlantıdaki çözümler işe yaradı mı?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2010, 14:36 
Yeni Üye
Ulvi beyin sorunu ile aynı sorunu paylaşıyorum.Şunları söylemek istiyorum ki:bu sorunun virüs ile hiçbir ilgisi yok.sorunu çözmek için adminin dediklerini yapmak yeterli oluyor.burdan admin e binlerce teşekkürler ve tabi ulvi beye de.
Kesinlikle format atmayın.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2010, 14:49 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
tekinsefa yazdı:
Ulvi beyin sorunu ile aynı sorunu paylaşıyorum.Şunları söylemek istiyorum ki:bu sorunun virüs ile hiçbir ilgisi yok.sorunu çözmek için adminin dediklerini yapmak yeterli oluyor.burdan admin e binlerce teşekkürler ve tabi ulvi beye de.
Kesinlikle format atmayın.

Probleminin hallolduğuna sevindim tekinsefa. Ayrıca güzel mesajın için teşekkür ederim ;)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2010, 17:07 
Yeni Üye
Çok teşekkür ederim tolga kardeş. clap2: clap2: Çok işime yaradı ama verdin sitede o konuyu bulamadım ama verdiğin .rar'ı indirerek hallettim, fakat pc'ye bi reset atılması gerekiyormuş.Onuda yazarsan diğer arkadaşlara cok yararlı olur. Paylaşım için teşekkür ederim clap2: clap2: comp1:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2010, 17:26 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Rica ederim pckurdu07 ::) Sorununu halledebildiğine sevindim.
Bir problem ile karşılaştığında forumumuzdaki ilgili başlıklarda çekinmeden sorabilirsin. Değişiklikleri yaptıktan sonra restart gerekiyor mu hatırlamıyordum, bu bilgiyi de bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim.

Değişiklik yapan arkadaşlar, sonrasında restart atmayı ihmal etmesinler 1;)

Bu arada aramıza hoşgeldin :;)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2011, 07:24 
Yeni Üye
merhaba arkadaşlar ben win 7 ultimate kullanıyorum.dun bır takım guncellemeler yaptı bılgısayar .dosya ac yerıne arastır pencersı acılıyor.yukarıda yazılanları okudum default_lnk dosyasını ındırdım kurdum.kayıt defterıne basarıyla eklendı yazdı. restart attım pc ye fakat hala dosyaları aç yerıne araştır butonu aktıf :S bana bu konuda yardımcı olursanız sevınırım

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2011, 11:05 
Yeni Üye
arkadaslar sorunu registerbootser adlı program cozdu. ilginize ve bilginize

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2011, 11:18 
Megabyte
Kullanıcı avatarı
Çözüm için teşekkürler kiroglumelek.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 82 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: