Son ziyaretiniz: Zaman: 31 Eki 2014, 06:39

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Bilgisayar mühendisliği maaşları
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2010, 08:53 
Megabyte
Kullanıcı avatarı
Geçenlerde bir arkadaşla konuşurken, ortak bir arkadaşımızın (ODTÜ bilgisayar mühendisliği mezunu) ABD'de, dünyanın en ünlü arama motorlarından birinde yıllık 85-90 bin dolar civarında bir net maaşla işe başladığından bahsetti.

(Arkadaş ve şirket ismi vermeden) Sizin de bildiğiniz maaş mertebeleri mevcut mu? Bu aralar çevremdekilerin bana en çok sordukları soruların başında bu geliyor ama ben bilgisayar mühendisi değilim :)

Facebook "Allah Allah çalışması lazım" grubu:

http://www.facebook.com/group.php?gid=141000015920816

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder E-posta  

Mesaj Başlığı: Re: Bilgisayar mühendisliği maaşları
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2010, 09:07 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Bilgisayar mühendisleri için İzmir'de başlangıç maaşı 1500 - 2000 TL arasındadır. Bu maaş ile para biriktirmek mümkündür. Ayrıca projelerde kendinizi geliştirebilirsiniz.

İstanbul'da 3000 TL'ye kadar çıkabilir. İstanbul'da para biriktirmek mümkün değildir. Projelerde kendinizi geliştiremezsiniz.

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2010, 17:33 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Bende okula başlarken araştırma yaptmıştım ve yani mezun = 1500-3000 TL arasında maaş alabiliyor ama her gecen senede kendını geliştirirse ilerleyen zamanda çalıştığı şirkete ortak bile oluyormuş .

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2010, 21:39 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Maaşlı çalışmadığım için çok bilgim olmasa da bildiğim kadarıyla İstanbul'da yeni mezun maaşları aylık 1500-3000TL arasında değişiyor. 3000 TL'yi bulan maaşlar, genellikle yılda aldıkları 16 maaşı 12'ye böldüğünüzde ay başına düşen miktar(yani 3 ayda bir çift maaş alınıyor).

İzmir'de 1250-2000 arası değişiyor sanırım. 2000 üstüne bir işe başlayan duymadım.

Masraflar konusunda İstanbul'un fazla olması muhtemel tabi. Ancak işten eve evden işe servisle gidip geliyorsanız, şirkette yemek yiyorsanız, geç saatlere kadar çalışıp bol bol mesaiye kalmanız muhtemel olduğundan para harcamaya sadece haftasonlarınız kalır, pek fazla para harcama fırsatınız olmayabilir yani :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2010, 22:47 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
İstanbul'da oturduğun yerden para harcatıyorlar.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2010, 23:36 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Yada bilgisayar başından :) her ne kadar zaman bulamasanda internet gibi bir nimet sayesinde ayağına geliyor hizmet sen yeterki paradan haber ver .

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2010, 00:32 
Kilobyte
Almanyada brütto yillik gelir yeni baslayanlar icin 30-35 bin € firmasina ve sizin kalitenize göre degisiyor..
5 yili atlattikdan sonra korkmaniza gerek yok zaten her yil deneyimle birlikte maasinizda arttigi icin bayabi rahata kavusuyorsunuz Tabii evliyseniz- burada bekarlari spyma kurallari varda /vergidir o dur budur!

duyudugum en yüksek maas 60 bin € su ana kadar ;)

ama duyudugum en yüksek saat ücretide Airbus´un sistemini cizen adamin saat ücretiydi -500€
özel olarak amerikadan getirtmisler adami 3 yil bu saat ücretiyle calismi tüm projeleri de o yönetmis tabiiki..

ben öyle bi iste bi sene calissam sülalem doyar :D

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2010, 08:56 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
backcomer yazdı:
Almanyada brütto yillik gelir yeni baslayanlar icin 30-35 bin € firmasina ve sizin kalitenize göre degisiyor..
Almanya'da bekarlara daha yüksek oranda vergi uyguladıklarını duymuştum Almanya'da yaşadığım yılda tanıştığım muhasebeci bir abimden. Bahsettiğin bu brüt ücretlerin neti aşağı yukarı ne kadar oluyor. Yeni başlayan bekar bir mühendise uygulanan vergi %45'i bulabiliyor diye hatırlıyorum. Bu rakam doğru mu?

backcomer yazdı:
Brüt aylık maaş mı bu?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2010, 09:22 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
backcomer yazdı:
ben öyle bi iste bi sene calissam sülalem doyar

Belki sülale Almanya'dadır. hehe: hehe: hehe:

Türkiye'deki ortalama bir sülaleyi doyurmak için onun gibi 2 işte aynı anda çalışmak bile yetmez. Türkiye'deki sülaleler doymaz, doyamaz.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2010, 09:56 
Megabyte
Kullanıcı avatarı
ozgenpolat yazdı:
Belki sülale Almanya'dadır. hehe: hehe: hehe:

Türkiye'deki ortalama bir sülaleyi doyurmak için onun gibi 2 işte aynı anda çalışmak bile yetmez. Türkiye'deki sülaleler doymaz, doyamaz.

clap2:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2010, 10:02 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
tolga yazdı:
backcomer yazdı:
duyudugum en yüksek maas 60 bin € su ana kadar
Brüt aylık maaş mı bu?

backcomer kesin bilgiyi verir ama ben yıllık brüt maaş olduğunu tahmin ediyorum.

Batıda maaşlar yıllık konuşulur. Türkiye gibi 1 - 2 ay çalışır istifa ederim, ya da 1 - 2 ay çalıştırır işten çıkarırım anlayışı olmadığı için, adamlar plan yaparak yaşadıkları için profesyonel yaşamda genelde yıllık konuşmalar yapılır. Üretim planlamasında çeyreklik (3 aylık) hedefler konuşulabilir ama maaşta konuşmalar yıllık olur.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2012, 15:48 
Yeni Üye
Amerika'da Google ya da facebook gibi sirketler'de ortalama baslangic maasi yillik 90000$ civarinda (Ayda 15000TL), Ogrenci MIT ve Stanford gibi iyi okullardan geliyorsa, maasa bi 10-20000$ eklenmesi mumkun, Ayrica yuksek lisans (master) mezunlarinin 130000$ civari baslamasi da normal. Eger PhD mezunu olup researcher olarak giriyorsa, 140000+60000 bonus/stok civari bi maas beklenebilir.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2012, 17:22 
Yeni Üye
selam arkadaslar
ben su an almanyada yasiyorum ve türkiye'ye dönyi düsünüyorum.
ne yasik ki bizim burdaki bilgisayar meslerlerinde kulanilan izimler türkiyedekilerine uymuyor ve bu yüzden iş aramakta sorlaniyorum.
bir de türkiye de maas durumu nasil ne isteye bilirim bir bilgim yok.
yardim ede bilirseniz sevinirim.
ben almanyada bilgisayar teknisyeni olarak tamiri,bakimi ve onarim gibi işler yapiyordum ve MCITP Enterprise Admin Certifikalarina sahipim.
network,router,routing gibi konular üzerinde bilgim var.
bilgisayar konusunda hobby olarak 20-25 senelik meslek olarak da en az 10 sene tecrübem var.
belki bilmeniz gerekli olabilir türkiyede yaşamak istedikim sehir manisa.

dön me nedenimi sorarsaniz burda iş durumlar pek iyi degil bir de türk olunca daha da sor.
eee bir de vatan sevgisi gurbet de bir baska oluyor :)

yazdiklarimda hata varsa sorry keyboard almanca ve üzerinde türkce harfler yok.. birde bana daha kolay geliyor ;)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 13 May 2012, 23:14 
Kilobyte
tolga yazdı:
backcomer yazdı:
Almanya'da bekarlara daha yüksek oranda vergi uyguladıklarını duymuştum Almanya'da yaşadığım yılda tanıştığım muhasebeci bir abimden. Bahsettiğin bu brüt ücretlerin neti aşağı yukarı ne kadar oluyor. Yeni başlayan bekar bir mühendise uygulanan vergi %45'i bulabiliyor diye hatırlıyorum. Bu rakam doğru mu?

backcomer yazdı:
Brüt aylık maaş mı bu?

buraya ugramayali baya uzun zaman oldu :)
is güc derken evde pc yi acmak bile istemiyorum artik..
saka bi yana, vergi oraninin %45 i buldugunu hic duymadim ama benimkisi yüzde %40 i buluyor neredeyse.. 2011 yili icin ödedigim vergi %39,4

ikinci soruna gelincede evet burada netto üzerinden konusulmuyor maaslar.. Her zaman yillik ve brutto olarak konusuluyor :)

ama tabiiki burada kazandigin parayida türkiyedeki gibi yiyemiyorsun.. Ekmegin fiyati baska giyim kusamin fiyati baska...

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: