Son ziyaretiniz: Zaman: 21 Ara 2014, 03:04

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yeni Mezunlar İçin Özgeçmiş (CV) Hazırlama Önerileri
MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2010, 10:03 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Yeni Mezunlar İçin Özgeçmiş (CV) Hazırlama Önerileri

Yapacağınız iş başvurularında, gönderdiğiniz CV'nin, yüzlerce benzerinin arasından göze batabilmesi için bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. CV'niz, tüm bu eleme süreçlerini atlayarak tanıdıklar vasıtasıyla elden ulaştırılmadıysa tabi ::)

Yeni mezunların bir çoğu, üniversite ve okul isimlerinin değişmesi dışında birbirine çok yakın CV'lere ve özelliklere sahipler. Ancak, diğer başvuranlarla çok benzer olan bu özelliklerinizi, özgeçmişinizde, diğerleri arasından sıyrılıp göze batacak şekilde sunabilmek büyük önem taşıyor. Konuyla ilgili bazı püf noktaları, gazetekucukcekmece'deki haberde paylaşılmış.

http://www.gazetekucukcekmece.com/yeni-mezunlara-ozgecmisleri-icin-puf-noktalar.htm

Sizlerin, özgeçmiş hazırlama konusunda önerebileceğiniz, ekleyebileceğiniz şeyler var mı?

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Yeni Mezunlar İçin Özgeçmiş (CV) Hazırlama Önerileri
MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2011, 16:35 
Yeni Üye
Gönderilecek yere bağlı olarak CV lerde değişiklik olabilir, ama en kısa cümleler kendinizi en iyi şekilde tanıtmanız her zaman yararınıza olacaktır. Hiç kimse 3-5 sayfalık gereksiz bilgilerle dolu bir CV okumak istemez. Gereksiz bilgilerden arındırılmalı. obiler gibi gereksiz şeyleri yazmayın. Sizin hobileriniz inanın kimsenin umrumda olmaz.
Klasik cümleleri kullanmaktan kaçının. (Yaratıcı, kendinden emin, analitik düşünen gibi başlayan cümleler). Neyseniz onu yazın. Farkındalığınızı gösterin. Kendi cümlelerinizi kurmayı öğrenin. Yeni mezunlarda olmazsa olmaz durum, olmadığı halde ekstra yalan yanlış bilgilerin eklenmesi. Bol keseden sallamayın. Fotoğraf ekleyin kesinlikle. 3-4 CV ye bakıp nasıl olacağı konusunda bir fikir edinin ve kendi CV şablonunuzu oluşturun. Renkli cıvıl cıvıl ışıl ışıl şeylerden kaçının. İngilizce okuma yazma konuşma dinleme ıvır zıvır gibi detaylara fazla inmeyin. İngilizce seviyeniz bellidir zaten, ismi vardır, örneğin advanced seviye gibi. Ne konuda başarılıysanız onu ortaya çıkartın. Düz işçi kıvamında bir CV yazmayın. Herkes öyle yazıyor zaten. 1000 tane CV okuduktan sonra "ha bu işte" dedirtebilecek bir CV oluşturun. En azından "bu da olabilir", dedirtin. 2 sayfayı kesinlikle geçmesin, hatta yeni mezunsanız 1 sayfayı geçmesin. İlkokul şu ortaokul şu anaokulu şu şeklinde gereksiz detaylara inmeyin. Kim ne yapsın anaokulunu ortaokulu falan. Lise yazılabilir. Ama fen lisesi falan değilse onu da yazmayın, eşeğin aklına karpuz kabuğu sokmayın. Eksik taraflarınızı artılarınızla kapatın.

Kısacası ne iseniz onu yazın. Yaratıcı bir CV oluşturamıyorsanız, yaratıcı değilsinizdir zaten.

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder E-posta  

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2011, 16:38 
Yeni Üye
Ve en önemlisi göndermeden önce 2-3 kez göz gezdirin, yazım hatalarını kontrol edin. Üstteki yazımdaki gibi hemen gönderirseniz, devrik, yanlış, eksik cümleler görebilirsiniz. Hiç hoş olmayan bir durumdur.

"ama en kısa cümleler kendinizi en iyi şekilde tanıtmanız her zaman yararınıza olacaktır." gibi..

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2011, 18:30 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Ben limon'a katılıyorum ama bir farkla. Ben hobilerin belirtilmesi taraftarıyım.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2011, 14:40 
Byte
Kullanıcı avatarı
Ben de hobileri de yazma taraftarıyım. Çünkü işe alınmama sebep olan etmenlerden biri buydu.
CV'de hobileri yazmanın önemini daha da vurgulamak adına paylaşmak isterim.
Hobilerime münazara ve dünyayı gezmek, kültürleri keşfetmek yazdığım için CV'mi inceleyen Viyana Alcatel-Lucent İnsan Kaynakları departmanı yetkilisi yazılım proje yöneticiliği pozisyonuna (henüz stajyer olarak başlayacağım ama olsun ;) ileride uygun olabileceğimi düşünüp beni mülakata davet etmişti.

Çünkü sık sık iş seyahatlerini gerektiren bu pozisyona, gittiği ülkeye kısa sürede adapte olabilen, pek çok farklı kültürden farklı insanlarla iletişim kurabilme, onları ikna edebilme yeteneğine sahip insanlar almayı daha uygun buluyorlardı. Münazara ve dünya ve kültür keşfi, insanların bu yeteneklerini geliştirebilecek hobilerdir.

Nitekim ODTÜ Bilgi Müh lisansından benden daha iyi ortalamayla mezun olan arkadaşımı değil, beni tercih ettiler.

Kısacası şu an tahmin edemiyor olabilirsiniz ancak hobileriniz sizin hakkınızda CV'nizi okuyan kişiye fikir verir.

Ama CV'ye kitap okumak gibi aslında zorunlu ve gerekli olan etkinlikleri hobiymişcesine yazmamaya dikkat etmeliyiz.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2011, 14:53 
Megabyte
Kullanıcı avatarı
@melikeercan, ozgenpolat
acaba limonun dediği "kimse umursamaz" durumu, samimi olarak yazmayan kişilerden ve kanıtsız olmasından kaynaklanıyor olabilir mi?

Örneğin:
"Hobilerim: Kitap okumak, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, bilgisayar oyunu oynamak" diye yazan muhtemel birini ben eğer bu etkenlerini yüksek kademede kanıtlayan bir şey yoksa "çok iyi sallamış CVyi uzatmak/doldurmak için" diye düşünüyorum.

Eğer mesela yürüyüşten kastı Fethiye Antalya arası gibi bir mesafeyi yürümekse, bisiklete binmekten kastı profesyonel yarışlara katılmaksa veya bilgisayar oyunu oynamaktan kastı büyük bilgisayar oyunu organizasyonlarına katılmaksa sanki hobilerin yazılması bu durumda uygun olur diye düşünüyorum.
Sizin görüşünüz nedir bu konuda? Bu şekilde belirgin somut yaptığına dair kanıtlar yoksa bile hobilerin yazılması taraftarı mısınız?

www.gamesfromweb.com/tr

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2011, 15:04 
Byte
Kullanıcı avatarı
@ersinercin

Haklısın, CV doldurmak isteyenler çok belli oluyor.

Özensiz, CV doldurmak için yazılmadığını belli etmek için bazı kanıtlar da göstermek faydalı olabilir.
Ben ziyaret ettiğim ülkeleri ilk ziyaret ayı ve yılıyla yazmıştım. Çok kültürlü etkinliklerle ilgilendiğimi belirtmek için katıldığım Ulusal Ajans destekli Avrupa Birliği Gençlik projelerini yazmıştım. Bunun dışında münazara topluluğu üyeliğimi, konuşmacı ya da jüri olarak katıldığım uluslararası turnuvaları da belirtmiştim. Bu şekilde kanıtlayarak, açıklayarak belirtmenin daha etkili olduğunu düşünmüştüm.

Bununla beraber, eğer bir CV'de hobilere hiç yer verilmemişse bu da hatalıdır. Çünkü CV'nin açılımı Curriculum Vitae yani yaşam öyküsüdür. Hobiler de özellikle yeni mezun bir gencin yaşam öyküsünü aktarması açısından çok gereklidir.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2011, 15:12 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Hobi olarak ne yazdığın önemli.

Kitap okumak.
Televizyon izlemek.
Gazete okumak.
Sinemaya gitmek.
Otobüse binmek.
Uçağa binmek.
Program yazmak.
Teknolojik gelişmeleri izlemek.

gibi aktivitelerin özgeçmiş belgelerinde hobi olarak yer aldığını görüyoruz. Bunlar hobi değil, günlük olağan aktivitedir (bazıları kişisel, bazıları mesleki).

Hobi alanında, gerçekten ilgilendiğiniz bir takım aktivitelerinizi yazmanız gerekir. Bunları da başı - sonu belli bir takım verilerle desteklemek gerekir.

Örneğin;
Ata binmek. Dünya at federasyonu üyesiyim.
Kültürleri derinlemesine incelemek. Halk oyunları topluluğu üyesi olarak 18 ülkede gösteri yaptım.
Yüzme. Her yaz kaç kulaç yüzebildiğimi sayıyorum. 2009 yılında 450 kulaç yüzebildim. Kişisel rekorum bu.

şeklinde belirtilebilir.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak: