Son ziyaretiniz: Zaman: 28 Kas 2014, 19:46

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yurt Dışında Çalışmak İsteyenlere Öneriler
MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2010, 10:10 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Yurt Dışında Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Farklı farklı sebeplerden ötürü olsa da, yurt dışında çalışmak isteyen arkadaşlarımızın, hiç de azımsanmayacak sayıda olduklarını biliyorum ::) Yurt dışında çalışmak isteyenler için, iş bulma konusunda bazı püf noktalarının paylaşıldığı yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

http://www.gazetekucukcekmece.com/yurtdisinda-is-bulmanin-puf-noktalari.htm

Sizlerin, tecrübelerinize ve gözlemlerinize dayanarak, yurt dışında iş bulma ve çalışma konusunda önerebileceği bir şeyler var mı? Özellikle yurt dışında çalışmakta olan arkadaşlarımızdan yorumlarını bekliyoruz ::)

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Yurt Dışında Çalışmak İsteyenlere Öneriler
MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2010, 16:16 
Kilobyte
yurt disinda calisan biri olarak aslinda böyle bir soruyu cevaplamistim sanirim ama yinede yazayim..
yurt disinda calismak istiyorsaniz en önemlisi dil bilmeniz gerekiyor, dilsiz bisi yapilmiyor cünkü..
amaaan benzaten ingilizcede süperim deyip gittiginiz ülkenin dilini ögrenmiyorsaniz, hem günlük hemde is hayatinda cok zorluk cekerseniz bu tecrübelerimden yararlanarak söyleyebiliyorum..

ne kadar calistigimiz öortam ingilizce olarak yürüsede calisitiginiz yerdeki insanlar kendi dillerinde konusup, anlasmaya yada bazi seyler anlatmaya daha yatkinlar..
kim bilir belkide calistiginiz bölümün sefi ingilizce bilmiyordur !?
öyle sey olurmu demeyin - maalesef oluyor :)

ha türkiyedeki insanlar gibi cok cana yakin olmuycaksaniz cünkü adamlarin mentalitesi farkli islerine yariyorsaniz gülerler sizinle eglenirler falan fistan ama is yerinde kücük bir düsüse gectiginiz an o güvendiginiz daglara birden karlar yagmis olur, onun icin devamli ayni tempoda isinize devam etmelisiniz..

son olarakda hangi ülkelerde calistigimi anlatayimda sonra nerde calistinda öyle konusuyosun demeyin..
simdiye kadar calisitigim ülkerler: ingiltere(en rahatiydi, gez gül eglen isini yap)
almanya(su anda bulundugum yer ve hakkatten adamlar disipliinli yok böyle sey)
ispanya(eh idare eder orada calisacagima türkiyede calisirim daha iyi)

umarim bilgiler yardimci olmustur

Başa Dön
Çevrimdışı Profil Özel mesaj gönder E-posta  

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2010, 23:14 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Backomer ne gibi konumlarda çalıştığın konusunda birşeyler yazabilirmisin mesela nasıl işler yapıyorsunuz. Baslık güzel yurt dışında çalışmak ama ne gibi şirketler genellikle işe alıyor mesela ?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2010, 00:13 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
backcomer,

Ben de şu İspanya olayını merak ediyorum.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2010, 01:11 
Kilobyte
benim su anda otomabil bölümünde calisiyorum, bundan önce müsterinin istegine göre software-gelistirme ve yazma´da calistim..
ingilterede database (oracle) gelistirmede calistim ve cok rahatti calisan kisilerden olsa gerek öyle bi zorluk da cekmedim orada..
su an calistigim yerde araba beynimi diyor türkcesine tam bilmiyorum ingizlicesi "control system"
bu hardwarelerini visualition larini yapiyoruz, araba firmalari örn: Audi yeni cikan arabalarina cikardigimiz bu "control system" i takacak.. bizden bu hardware´n yani sira bunu test eden sofware´i almak zorunda
tabiiki asil sorun software´de buna her isteyen firmaya göre add-on lar sunuyoruz..
neyse audi aldigi bu software ve hardware´i kullanarak sanal alanda arabasini ciziyor, motorunu yaratiyor..
gercek yollardaymis gibide test ediyor..
sola dönerken sag ön tekerlege kac kilo yük biniyor vs vs..
220 ile gider rüzgara araba nasil bir tepki veriyor gibisinden...

benim is ararken en cok rastladigim konular sunlar olmustu:
c#, c, c++ ve elektroteknik bilgisi
java´nin tüm alanlari + hardware programlama
ve linux cok öne cikiyor
tabii ki diger alanlardada database gelistirme gibi alanlardada araniyor ama bu yukaridaki yazdiklarim kadar degil...

@ozgenpolat
ispanya´ya aslinda buradaki firmam göndermisti belkide o yüzden bilmiyorum yada gittigim yerdeki kisilerdende olabilir..
adamlara bir seyi bin kere anlatmakdan canimiz cikiyordu..
hadi onuda gectik calisirken bazen takildiginiz yeri sorarsiniz?!
yani ben burda böyle ögrendim isin komik tarafi soracak birini bulamiyorduk vs vs..
iste yukarida da dedigim gibi o zamanlar ispanyolcada yoktu gerci simdide o kadar iyi degil yeni yeni dogru düzgün konusmaya basliyorum^^
sosyal olarak baya iyiler o konuda birsey söylemiyorum..:)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2010, 01:48 
Gigabyte
Kullanıcı avatarı
Ben bilgisayar mühendislerinin nasıl bir çalışma alanı olduğunu tam olarak kestirmiş değilim işin içine girince anlayacam galiba yada stajda .

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2010, 12:57 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
ercanpinar yazdı:
Ben bilgisayar mühendislerinin nasıl bir çalışma alanı olduğunu tam olarak kestirmiş değilim işin içine girince anlayacam galiba yada stajda .

Bilgisayar mühendislerinin tek bir çalışma alanı olmadığı gibi yine bu sebepten tek bir tip çalışma ortamı da bulunmuyor. Belli genellemeler yapmak ve kalıplara sokmak çok zor o yüzden. Ben, daha önce bir şirkette çalışmadığımdan ve yaşadığım tek şirket tecrübesi 1 aylık stajım olduğundan, bu konuyla ilgili fazla bilgi sahibi değilim ve yorum yapamıyorum. Şirkette çalışan arkadaşlar, bu konuda daha kapsamlı bilgi verebilirler. backcomer gibi Tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim ::)

@backcomer: Dil konusundaki görüşlerine katılıyorum. Almanya'da bir sene öğrenci olarak bulunduğumda, İngilizce kullanmam ve Almanca'ya gereken önemi göstermemem sebebiyle Almanca'mı geliştiremedim. Hocalarla iletişimde ara sıra sıkıntı yaşadığımız oldu (İngilizce pek bilmeyen birkaç hoca vardı.) Şirket içinde, ortada üzerinde çalışılan bir iş varken bu gibi iletişim zorlukları daha büyük problem olur herhalde.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: